AktüelGazedda'nın GündemiAkıncı’dan ırkçı benzetme

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün verdiği demecinde kendilerinden TC düşmanı çıkmayacağını belirterek, 'otur Arap, kalk Arap' misali biatçı bir anlayış da çıkmayacağını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün verdiği demecinde kendilerinden TC düşmanı çıkmayacağını belirterek, ‘otur Arap, kalk Arap’ misali biatçı bir anlayış da çıkmayacağını söyledi.

Araştırmacı Gazeteci Mete Hatay, Akıncı’nın ırkçı “otur Arap, kalk Arap” lafı üzerine kişisel Sosyla Medya hesabından açıklama yaparak, lafın 70’lerden beridir siyasette olan solcu bir lider tarafından söylenmesinin Kıbrıs solunda hala daha eskilerden kalma yoğun bir Oryantalist damarın ifşa edildiğini söyledi.

Hatay’ın açıklaması şöyle:

“Otur Arap kalk Arap” lafı uzun yıllar Türk milliyetçiliğinin “Oryantalist” köklerine işaret ediyordu. Bir çeşit tahakküm ilişkisini anlatmak için kullanılmaya başlandı. Ben Arap mıyım da otur dendiğinde oturacağım, kalk dendiğinde de kalkacağım anlamında kullanıldı. Yani Arap ulusu eşittir biat eden gibi.

Arap ulusu zaten Birinci Dünya Savaş’ında tam da bu tip horlamalar yüzünden ayaklanıp Osmanlı’ya isyan edecekti. Bu lafın, bugün 70’lerden beridir siyasette olan solcu bir lider tarafından söylenmesi Kıbrıs solunda hala daha eskilerden kalma yoğun bir Oryantalist damarı da ifşa etmektedir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık