AktüelKıbrıs SorunuPolitikaAkıncı ve Anastasiadis’e ortak deklarasyon verilecek

İki Toplumlu, Barış İnisiyatifi’ne bağlı sivil toplum örgütleri ve Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Kıbrıs sendikaları, “barış ve yeniden birleşme için” etkinlik yapıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İki Toplumlu, Barış İnisiyatifi’ne bağlı sivil toplum örgütleri ve Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Kıbrıs sendikaları, “barış ve yeniden birleşme için” etkinlik yapıyor.

Etkinlik programı çerçevesinde 22 Kasım Cuma günü saat 15.30’da  Kuğulu Park’ta toplanılarak saat 16.00’da Cumhurbaşkanlığında  Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’ya ortak deklerasyon verilecek.

Saat 17.00’de de  Lokmacı geçiş noktasından Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanlık Sarayı’na yürünerek saat 18.00’de Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’e deklerasyon verilecek.

Bugün Dayanışma Evi’nde ortak basın toplantısı düzenlenerek, ortak açıklama ile  25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirilecek görüşmenin önemine dikkat çekldi.

KTÖS’ten yapılan açıklamaya  göre ortak basın açıklamasında, İki Toplumlu, Barış İnisiyatifi’ne bağlı sivil toplum örgütleri ve Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Kıbrıs sendikaları, iki toplum liderinin Berlin’deki görüşmesine açık destek verdi.

Kıbrıslı Türk lider Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirecekleri buluşmanın, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlaması için önemli bir fırsat oluşturduğu belirtilen açıklamada, görüşmenin Kıbrıs’ın geleceği açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Crans Montana’da görüşmelerin kesintiye uğramasından sonra Kıbrıs sorununun kısır bir durgunluk içerisine girdiği ve bu durumun adanın taksiminin kesinleşmesi açısından önemli tehlikeler yaratmakta olduğu belirtildi.

İKİ TOPLUM LİDERİNE ÇAĞRIDA BULUNULDU

Açıklamada, 25 Kasım buluşması öncesinde iki toplum liderine çağrıda bulunularak, liderlerden gerekenleri yapmaları, sürecin kesintiye uğradığı yerden, mümkün olan en kısa zamanda anlaşmaya varma hedefiyle devamı için istek ve kararlılıkla hareket etmeleri istendi.

Ortak açıklamada “Birleşmiş Milletler’in ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğinin, tek vatandaşlığının, tek uluslararası kimliğinin olacağı bir devlet için iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne ve bütün Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm hedefine bağlılık” bir kez daha vurgulandı.  

Çözüm ve yeniden birleşme hedefine ulaşılması ve barışın hâkim olması için birlik, koordinasyon ve ortak mücadele hedefiyle bütün emekçilere, bütün siyasal ve sosyal güçlere, bütün Kıbrıslılara dayanışma çağrısında bulunuldu.   

Açıklamada, müzakerenin bu kritik anında mantığın, yeniden birleşmenin, barışın ve umudun sesinin net ve güçlü bir şekilde duyulması için herkes iki toplumlu kitlesel etkinliğe katılmaya çağırıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık