AktüelGazedda'nın Gündemi“Akıncı Türkiye’yi seçime malzeme yapıyor”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın tepkilere neden olan sözlerine ilişkin konuştu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Mustafa Akıncı’yı eleştirenler kervanına katıldı. Akıncı için, “Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle ne Türkiye’de ne de başka bir yerde çalışmadım” diyerek, “seçim zamanı sayın Akıncı Türkiye’yi malzeme yapıyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Biz seçim zamanları batıdan alışıktık Türkiye’nin malzeme yapılmasına. Hiçbir Kıbrıs Türk’ü bir gün Kıbrıs cumhurbaşkanının Türkiye’yi malzeme yapacağını düşünmezdi. Ama bakıyoruz seçim zamanı sayın Akıncı Türkiye’yi malzeme yapıyor.

“Biz Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği olmazsa olmaz diyoruz. Dönüşümlü başkanlık… Biz Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğini Rumlara karşı savunurken Hatay gibi bağlanmasına kadar gidecek kendi kendine soru sorup cevap veriyor.

“Bunlar KKTC ya da Türkiye’de konu mu oldu ki? Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle ne Türkiye’de ne de başka bir yerde çalışmadım. Bunları önümüzdeki günlerde de açıklayacağım.

“Maalesef Kıbrıs Türk halkına böyle dürüst olmayan bir siyasetçi yakışmıyor. Akıncı ne yapmak istiyor? Durup dururken neden Türkiye’ye saldırıyor bunları Kıbrıs Türk halkının iyi düşünmesi gerekiyor.”

Ne olmuştu?

Kuzey Kıbrıs lideri Akıncı, Guardian gazetesine hafta içi verdiği bir röportajda, Ada’da iki toplumun federal bir ‘çatı’ altında birleşmesi gerektiğini ve bunun için “karar anının” geldiğini söylemiş, aksi takdirde, “Ada’nın kuzeyinin artan bir şekilde Ankara’ya bağımlı hale geleceği ve neticede pratikte bir Türk şehri haline gelerek yutulabileceği” uyarısında bulunmuştu.

Akıncı, röportajdaki ifadeleri nedeniyle AKP ve MHP başta olmak üzere Türkiye ve KKTC’de birçok kesimin hedefi haline geldi.

Tepkiler üzerine yazılı bir açıklama paylaşan Akıncı, “Sözlerimin arkasındayım” diyerek “Kıbrıs Türk halkı çok büyük bir oranda Rum tarafına azınlık olmayı ya da Türkiye´ye sürekli bağımlılık ilişkisi içinde yaşamayı istemiyor” ifadelerini kullandı. (TP)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık