AktüelGazedda'nın GündemiAkıncı, TC’nin kendisini dikkate almadığını kabul etti

4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görevde olduğu dönemde AKP organlarının Kıbrıs’ın kuzeyinde örgütlenmesinin vahim bir hata olduğunu Türkiye’ye ilettiğini ancak Türkiye’nin konuyla ilgili bu yanlışa devam ettiğini belirterek, “dikkate alınmadığını” da itiraf etmiş oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görevde olduğu dönemde AKP organlarının Kıbrıs’ın kuzeyinde örgütlenmesinin vahim bir hata olduğunu Türkiye’ye ilettiğini ancak Türkiye’nin konuyla ilgili yanlışa devam ettiğini belirterek, “dikkate alınmadığını” itiraf etmiş oldu.

Akıncı’nın açıklaması şöyle:

Dün Mağusa’da yaşanan ve Sol Hareket’e mensup gençlerin tutuklanmasına varan olayın özünü gözden kaçırmamak gerekir. En büyük yanlışlardan biri Türkiye’deki siyasi yapılanmanın şubelerini, üstelik yasal bir zemini de bulunmadan, burada oluşturmak olmuştur.

Görevde olduğum sürede TC’nin buradaki yetkililerine de bunun vahim bir hata olduğunu belirtmeme rağmen bu yanlışta ısrar edilmiştir. Türkiye’deki siyasal anlayışların buraya taşınmış olması, bu topraklarda hukuksuzluk ve huzursuzluğun artmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Şu an Türkiye’de geçerli olan ve orada yaşayan milyonlarca insana dayatılan demokrasi ve hukuk normları, Kıbrıslı Türk toplumunun benimseyeceği ve layık olduğu düzeyde değildir. Yaşamaya başladığımız sorunlar ve dünkü tutuklama benzeri olaylar; Türkiye’de geçerli olan anlayışların buraya taşınmak istenmesinden başka bir şey değildir ve bunu kabullenmemiz de mümkün değildir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık