PolitikaAkıncı, Saat Konusunu Hükümetin Yeniden Değerlendirmesini İstedi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığındaki trafik gündemli olağanüstü Bakanlar Kurulu sona erdi. Akıncı “saat konusunu ilk günden içime sindirememiştim, sorulduğunda düşünce ve kaygılarımı söylemiştim. Bu vesile ile bir kez daha hükümetin gündemine getirdim. Hükümet değerlendirecek ve en doğrusunu yapmaya çalışacaktır” dedi. BRT’de yer alan habere göre Akıncı’nın toplantı sonunda yaptığı açıklamadan satır başları şöyle: “Trafik konusunda sadece tüzükler yapmak yeterli değil, bu düzenlemeleri uygulamak ve uygulandığını denetlemek de gerekir. Tüm bunları konuştuk. Acımız ortaktır, böylesi acı bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığındaki trafik gündemli olağanüstü Bakanlar Kurulu sona erdi. Akıncı “saat konusunu ilk günden içime sindirememiştim, sorulduğunda düşünce ve kaygılarımı söylemiştim. Bu vesile ile bir kez daha hükümetin gündemine getirdim. Hükümet değerlendirecek ve en doğrusunu yapmaya çalışacaktır” dedi.

BRT’de yer alan habere göre Akıncı’nın toplantı sonunda yaptığı açıklamadan satır başları şöyle:

“Trafik konusunda sadece tüzükler yapmak yeterli değil, bu düzenlemeleri uygulamak ve uygulandığını denetlemek de gerekir.

Tüm bunları konuştuk. Acımız ortaktır, böylesi acı bir olaydan kimse siyasi bir prim elde etmek peşinde koşmamalıdır.

Bu acılardan ders çıkarıp, çözüm için sonuç üretmek, toplumumuzun benzeri acıları bir daha yaşamaması için kararlar üretip hayata geçirmek gerekir.

Gündemimizde trafik konusunda kafa yormak, tedbirler düşünmek ve bunları yaşama geçirmek olmalıdır.

Bakanlar Kurulu’nu bu amaçla olağanüstü toplantıya çağırdım.

Yürürlükte bir tüzük var; ona göre ağır vasıtalar mesai saatlerine yakın zaman diliminde trafiğe çıkmamaları gerekiyor. Ağır vasıtaların trafiğe çıkma saatleri mesai saatlerine göre düzenlendi.

Tabii ki bu karar resmi gazetede yayınlanır yürürlüğe girer ama orada bitmemesi lazım.

Sürücü ehliyetleri tamam mıdır, daha önceki kaza durumları nedir. Bütün bunlar üzerinde düşünülmesi gereken konulardır.

Bunlar yanında önerilerim de oldu Bakanlar Kurulu’na. Bunlardan bir tanesi çeşitli derneklerin yıllardan beridir ortaya koydukları görüşler var. Bir tanesi kriz masasının oluşturulmasıdır. Bunun değerlendirilmesini istedim. Emek vermiş bilgili insanlardan görüş ve düşünce almak yanlış değildir. Ortak akılla çözümler üretip yaşama geçirilmelidir.

Yolarımızın altyapı sorunları var, eğitim sorunları var, polisimizin eksikleri var.

Bir nokta daha var tabii Bakanlar Kurulu’nun takdirine kalmıştır.

Saatlerin geriye çekilmemiş olmaması çocuklarımızın karanlık bir saatte yola düşmelerini de beraberinde getiriyor. Bunu ilk günden aslında içime sindirememiştim ve sorulduğunda düşünce ve kaygılarımı söylemiştim. Bu vesile ile bir kez daha hükümetin gündemine getirdim. Hükümet değerlendirecek ve en doğrusunu yapmaya çalışacaktır.

Bu acımız ortaktır. Cumhurbaşkanı’nın, hükümetin meclisin, sendikaların, ailelerin tüm toplumun ortak acısıdır. Elbette ateş en çok düştüğü yeri yakar, ama toplumsal acı paylaşıldıkça azalır.

Bu acıların bir daha yaşanmaması, asgariye düşürülmesi ortak hedeftir.

Temenni ederim ki alınacak tedbirler ve atılacak adamlarla, kararların uygulanmasını sıkı bir şekilde denetlemekle bu amaca ulaşmalıyız.

Geçtiğimiz gün çok büyük bir acı yaşadık. Çocuklarımızı ve bir kardeşimizi kaybettik. Onlara rahmet diliyorum. Yaslı ailelerine, arkadaşlarına, öğretmenlerine tüm topluma başsağlığı diliyorum. Kıbrıs sorunu çözümsüzdür diye yollarda çocuklarımızı öldürmeyi, Kıbrıs sorununa bağlamak kolaycılığına da kaçılmaz. Çözüm olsun ya da olmasın, yapmamız gereken çok şey vardır.” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık