AktüelEkonomi PolitikİnsanKıbrıs SorunuPolitikaTemasYaşamAkıncı, muz tarlaları ve temsiliyet – Gazedda

Mustafa Akıncı’nın bugünkü etkinliğe katılmama sebebleri üzerine birçok şey söylendi. Bu sebepleri bir yana bırakarak bir konuyu daha dile getirmek önemlidir. Birleşmiş Milletlerin, AB yetkililerinin, Uluslararası bir çok örgütün bulunduğu bir yerde, Kıbrıslı Türkler de mevcuttu. Futbol takımları, sivil toplum örgütü temsilcileri, ilk okul öğrencileri, millet vekilleri, muhtarları ve medyası ile Kıbrıslı Türkler etkinlikte vardı. Mustafa Akıncı’nın bu noktada bir seçeneği olduğu açıktır. O da Kıbrıslı Türklerin politik iradasi olarak, yani toplum lideri olarak, orada...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 19, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Mustafa Akıncı’nın bugünkü etkinliğe katılmama sebebleri üzerine birçok şey söylendi.

Bu sebepleri bir yana bırakarak bir konuyu daha dile getirmek önemlidir.

Birleşmiş Milletlerin, AB yetkililerinin, Uluslararası bir çok örgütün bulunduğu bir yerde, Kıbrıslı Türkler de mevcuttu.

Futbol takımları, sivil toplum örgütü temsilcileri, ilk okul öğrencileri, millet vekilleri, muhtarları ve medyası ile Kıbrıslı Türkler etkinlikte vardı. Mustafa Akıncı’nın bu noktada bir seçeneği olduğu açıktır. O da Kıbrıslı Türklerin politik iradasi olarak, yani toplum lideri olarak, orada yer alması.

BM özel temsilcisinin, Kıbrıslı Rum Liderin ve daha birçok politik mecranın yanında yer alıp konuşmasını yapabilirdi. Ancak bu gerçekleşmedi. Kıbrıslı Türkler politik temsiliyetten yoksun bir şekilde etkinliği tamamladı. Bu durum politik tarihimizde “muz tarlaları” olarak da bilinen vakanın (tam olarak aynısı olmasa dahi) bir benzerini ortaya çıkarmıştır.

Mustafa Akıncı, artık bir soruyu cevaplamalıdır. Kıbrıslı Türkleri “muz tarlaları” siyaseti çizgisinde mi temsil etme niyetindedir yoksa daha farklı bir siyasi duruş ortaya koyacak mıdır?

Gazedda editöral

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..