AktüelMüzakerelerAkıncı İsviçre’de

Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı, müzakere heyeti ile birlikte, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla sürdürülen müzakerelerde önemli bir aşamayı oluşturacak Mont Pelerin’deki görüşmeler için İsviçre’ye gitti. Akıncı ve müzakere heyetini de taşıyan uçak saat 12.30 sıralarında Cenevre Havalimanı’na indi. İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında Le Mirador Oteli’nde 11 Kasım’a kadar sürmesi öngörülen süreç, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Ban Ki-moon’un liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis ile yarın yapacağı görüşmeyle başlayacak. Sadece görünü alınmasına izin verilecek görüşmenin saat 11.50’de (İsviçre...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 6, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı, müzakere heyeti ile birlikte, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla sürdürülen müzakerelerde önemli bir aşamayı oluşturacak Mont Pelerin’deki görüşmeler için İsviçre’ye gitti.

Akıncı ve müzakere heyetini de taşıyan uçak saat 12.30 sıralarında Cenevre Havalimanı’na indi.

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında Le Mirador Oteli’nde 11 Kasım’a kadar sürmesi öngörülen süreç, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Ban Ki-moon’un liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis ile yarın yapacağı görüşmeyle başlayacak.

Sadece görünü alınmasına izin verilecek görüşmenin saat 11.50’de (İsviçre saatiyle 09.50’de) başlaması bekleniyor. Bu görüşmenin ardından Genel Sekreter Ban basına açıklama yapacak.

Liderler ve beraberindeki heyetler, görüşmelerin yapılacağı Le Mirador Oteli’nde konaklayacak.

MONT PELERİN GÜNDEMİ

Varılan mutabakat çerçevesinde, İsviçre’de öncelikle Mülkiyet, Avrupa Birliği ile İlişkiler, Ekonomi, Yönetim ve Güç Paylaşımı başlıklarında üzerinde mutabakat sağlanmayan konular ele alınacak; ardından Toprak başlığı kriterler zemininde ele alınacak, uzlaşı sağlandığı takdirde harita konusu, Güvenlik ve Garantilerin ele alınacağı beşli konferansın tarihinin saptanması şartıyla masaya getirilecek.

Mont Pelerin görüşmelerini kuzey ve güney basınından çok sayıda gazeteci de izleyecek.

Akıncı ve Anastasiadis’in veya temsilcilerinin basınla buluşması konusunda henüz bir anlaşma bulunmuyor.

Mont Pelerin’deki görüşmelerde Akıncı’ya, Müzakereci Özdil Nami, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Sözcü Barış Burcu, Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin, Hukuk İşleri Özel Danışmanı Sülen Karabacak, Güvenlik Danışmanı Halil Sadrazam, Şehir Planlama Uzmanı Layık Topcan, Müzakere Heyeti ve Dış ilişkiler Uzamanı İpek Genç, Müzakere Heyeti üyesi II. Sekreter Aslı Erkmen, Müzakere Heyeti üyesi III. Sekreter Sertaç Güven, Kadastro Sorumlusu Ahmet Alemdar, Harita Mühendisi Aslı Oral, Yağveri Yarbay Hasan Efendi, Koruma Amiri Osman Aksulu eşlik ediyor.

MONT PELERİN

Kıbrıs müzakerelerine ilk kez ev sahipliği yapacak Alp Dağlarının eteklerinde, Cenevre Gölü yöresinde bulunan Mont Pelerin, Cenevre gölüne bakan ve ismini üzerine kurulduğu dağdan alan bölge, İsviçre’nin gözde tatil yerlerinden biri olarak tanınıyor.

Mont Pelerin adıyla, siyasi ve ekonomik sorunları tartışmak ve bunlara serbest piyasa iktisadı çerçevesinde çözümler bulma hedefiyle çalışmalar yürüten bir düşünce kuruluşu da bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık