AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs SorunuAkıncı: “İki tanınmış devlet retoriği ilhaka giden yolun döşenmesine yardımcı olacak”

Türkiye’deki iktidarın müdahaleleriyle seçimi kaybeden 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “ilhak” sözcüğünün daha açıktan işitmeye başlandığına dikkat çekerek “yan yana iki tanınmış devlet retoriğinin bir kamuflaj işlevi göreceğini , gerçekleşme olasılığının olmadığını, sadece geçecek zaman içinde ilhaka giden yolun döşenmesine yardımcı olacağını anlatma çabamız da boşuna değildi” dedi. Akıncı kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “gelinen noktada yalnız bir tarafın değil,her iki toplumun da eşitlik içinde yaşanacak federal çözüm için hareketlenmeye acil ihtiyacı vardır” vurgusunda bulundu....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’deki iktidarın müdahaleleriyle seçimi kaybeden 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “ilhak” sözcüğünün daha açıktan işitmeye başlandığına dikkat çekerek “yan yana iki tanınmış devlet retoriğinin bir kamuflaj işlevi göreceğini , gerçekleşme olasılığının olmadığını, sadece geçecek zaman içinde ilhaka giden yolun döşenmesine yardımcı olacağını anlatma çabamız da boşuna değildi” dedi.

Akıncı kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “gelinen noktada yalnız bir tarafın değil,her iki toplumun da eşitlik içinde yaşanacak federal çözüm için hareketlenmeye acil ihtiyacı vardır” vurgusunda bulundu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

1990’lı yıllardı.Avrupa Konseyi Parlamenterler Assamblesi toplantısına Meclis heyeti olarak katılmak üzere Strazburg’a gitmek için İstanbul havaalanında uçak saatini bekliyorduk. Aynı amaçla orada bulunan Türkiye heyetine mensup sonradan bakanlık da yapmış bir milletvekili ile tartıştığımızı hatırlıyorum. Sözde ait olduğu siyasi felsefe dikkate alındığında çok aykırı biçimde Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhakını normal bir gelişme olarak değerlendiriyordu. Kıbrıs’ta çoğunluk bunu istediğinde bunun gerçekleşeceğine inanıyordu. Sanırım yıllardır izlenen nüfus politikası hep böylesi bir çoğunluğu yaratmaya dönük olmuştur. Henüz o noktaya varmış değiliz belki, ama adım adım oraya doğru sürüklendiğimiz bir gerçek. O nedenle “ilhak” sözcüğünü daha açıktan işitmeye başladık. Kıbrıs’ta ya çözüm ya da ilhak ikilemini yaşamakta olduğumuzu ısrarla vurgulamamız temelsiz değildi. Yan yana iki tanınmış devlet retoriğinin bir kamuflaj işlevi göreceğini , gerçekleşme olasılığının olmadığını, sadece geçecek zaman içinde ilhaka giden yolun döşenmesine yardımcı olacağını anlatma çabamız da boşuna değildi. Şimdi gelinen noktada yalnız bir tarafın değil,her iki toplumun da eşitlik içinde yaşanacak federal çözüm için hareketlenmeye acil ihtiyacı vardır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık