AktüelGazedda'nın GündemiAkıncı: Hükümet bir an önce geçişlerle ilgili tavrını netleştirmeli

Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümetin güneye kademeli ve kontrollü geçişlerin 8 Haziran’da başlatılması konusundaki tavrını sağlık ve bilimi esas alarak netleştirmesi gerektiğini vurgulayarak “Aksi bir durumun izahı kolay olmayacaktır” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 6, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesinin iki taraftaki verileri değerlendirip vardığı sonucun önemli olduğunu belirterek komitenin Kıbrıslı Türk üyelerinin 8 Haziran’dan itibaren bu tür geçişlerin başlamasına olumlu baktıklarını dün bir kez daha ortaya koyduklarını anımsatarak, “Şimdi hükümetin, kendi sağlık ve bilim kurullarını da eğer toplayacaksa ivedilikle hareket etmesi ve tavrını da gerekçeleri ile kamuoyuna duyurması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümetin güneye kademeli ve kontrollü geçişlerin 8 Haziran’da başlatılması konusundaki tavrını sağlık ve bilimi esas alarak netleştirmesi gerektiğini vurgulayarak “Aksi bir durumun izahı kolay olmayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın konuyla ilgili bu sabah yaptığı değerlendirme şöyle:

“Yaşamakta olduğumuz salgın sürecinde adım atarken “rotayı sağlık çizmeli siyaset onu takip etmeli” anlayışını ilk günden beri seslendirmekteyim. Bu çerçevede güneyde çalışan bin 500 Kıbrıslı Türk ile eğitim ve tedavi amaçlı geçişler için, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesinin iki taraftaki verileri değerlendirip vardığı sonuç önemlidir. Dün bir kez daha komitenin Kıbrıslı Türk üyeleri 8 Haziran’dan itibaren bu tür geçişlerin başlamasına olumlu baktıklarını ortaya koydular. Şimdi hükümetin, kendi sağlık ve bilim kurullarını da eğer toplayacaksa ivedilikle hareket etmesi ve tavrını da gerekçeleri ile kamuoyuna duyurması gerekiyor. Bugün, bu konu ile ilgili insanlarımız sabahtan itibaren ne olacağını sorgulamaktadır. Hükümet tavrını netleştirmeli ve tavır sağlık ve bilim temelli olmalıdır. Aksi bir durumun izahı kolay olmayacaktır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık