AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusAkıncı: Hiçbir yurttaşımızın panik yapmasına gerek yok

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, korona virüsle ilgili gelişmeleri serinkanlı bir şekilde takip etmek gerektiğini belirterek, vatandaşlara, panik yapmadan, önerilen tedbirlere uymaları çağrısı yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 11, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, korona virüsle ilgili gelişmeleri serinkanlı bir şekilde takip etmek gerektiğini belirterek, vatandaşlara, panik yapmadan, önerilen tedbirlere uymaları çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hiçbir yurttaşımızın panik yapmasına gerek yok. Sadece ve sadece uzmanların bizlere önerdiği tedbirlere uyalım, bu yeter. Hep birlikte bu sorunu da aşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamada, ülkede korona virüsle ilgili bir tespit yapılmasının ardından insanların dün marketlere ve eczanelere yığıldığını belirterek, “Marketlerden ihtiyacımızdan fazlasını stoklamamıza hiç gerek yok. Eczanelerden maskeleri toplayıp almamıza hiç gerek yok. Maske kullanması gereken insanlar, bu hastalık belirtilerini taşıyan insanlardır. Yani maskeleri sağlıklı insanlar kullanmıyor, maskeleri kullanalar hastalık belirtisini gösteren insanlardır ki, hapşırdıkları, öksürdükleri zaman etraflarına bu bulaşıcı virüsü yaymasınlar. Dünya Sağlık teşkilatının önerdiği de budur, dünyada uygulama da budur” dedi.

KKTC’de tek bir korona virüs vakası tespit edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

“Memnuniyetle öğrendiğime göre, pozitif çıkan hastanın eşi dahil etrafındaki en yakınlarında bu test sonuçları negatif çıktı. Güney’de de yine memnuniyet verici haberler bize ulaşıyor. Orada iki vaka var ama onarla yakın temasta olan 182 kişiye yapılan testler de negatif sonuçlandı. Yani, şunu söyleyebiliriz ki; şu ana kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir, Güney’de iki vaka tespit edilmiş durumda. Dolayısıyla, bizim olayları serinkanlı bir şekilde takip etmemiz lazım. Biz, Cumhurbaşkanlığı olarak, dünyadaki gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Güney Kıbrıs ile zaten temas halindeyiz, onlardaki gelişmeleri de anlık olarak öğreniyoruz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki diğer yetkili makamlarla da Cumhurbaşkanlığı olarak sürekli iletişim halindeyiz. Bu nedenle tekrar etmek istiyorum; hiçbir yurttaşımızın panik yapmasına gerek yok. Sadece ve sadece bizlere önerilen tedbirlere uyalım, bu yeter. Hep birlikte bu sorunu da aşacağımıza yürekten inanıyorum”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık