AktüelPolitikaAkıncı “Endişeliyim” Diyerek Hükümete Bir Kez Daha Çağrıda Bulundu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı devam eden eylemleri ve zaman zaman yaşananları endişeyle izlediğini belirterek hükümeti bir kez daha saatlerin değiştirilmemesi yönünde aldığı kararı gözden geçirmeye çağırdı. “Dünyanın elips şeklindeki yörüngesi nedeniyle güneşe yakınlaşıp uzaklaşmasından kaynaklanan gece ve gündüz sürelerinin mevsimsel değişimini düzenleyemeyiz, ama saatlerimizi bu değişime göre ayarlayabiliriz. Daha önce de ifade ettiğim üzere, bu yıl, saat diliminin değişmemesi yönünde alan karar, yeniden gözden geçirilmeli. Saatlerin doğaya uygun düzenlenmesi ile ilgili yıllardır devam eden uygulamanın kaldırılması...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 6, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı devam eden eylemleri ve zaman zaman yaşananları endişeyle izlediğini belirterek hükümeti bir kez daha saatlerin değiştirilmemesi yönünde aldığı kararı gözden geçirmeye çağırdı.

“Dünyanın elips şeklindeki yörüngesi nedeniyle güneşe yakınlaşıp uzaklaşmasından kaynaklanan gece ve gündüz sürelerinin mevsimsel değişimini düzenleyemeyiz, ama saatlerimizi bu değişime göre ayarlayabiliriz.

Daha önce de ifade ettiğim üzere, bu yıl, saat diliminin değişmemesi yönünde alan karar, yeniden gözden geçirilmeli.

Saatlerin doğaya uygun düzenlenmesi ile ilgili yıllardır devam eden uygulamanın kaldırılması ile ciddi bir sıkıntı doğmuştur.

Karar, mesai ve ders başlama saatlerinde kamu-özel sektör farklılığının yaratacağı yeni sorunlar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmeli, toplumsal bir sorun olarak algılandığı açık olan parça parça değişiklikler bütünlüklü bir şekilde ortadan kaldırılmalıdır. Aklın yolu budur.”

Mustafa Akıncı’nın yazılı açıklaması şöyle:

Trafik kazasında arkadaşlarını kaybeden öğrencilerimizin trafik güvenliği talepleri, eksiksiz tüm toplumumuzun ortak talebidir. Yılların birikmiş sorunlarından biri olan trafik güvenliği konusunda, ciddi bir eylem planı ve stratejik hedefle hareket edilmesinin zamanı çoktan gelmiştir. Daha fazla geç kalma lüksümüz yoktur.

Anlaşılıyor ki hükümetin saat düzenlemesi konusundaki kararına gösterilen tepki, mesai saatleri ve ders başlama saatleriyle ilgili yeni ek düzenlemelere karşın devam ediyor.

Dünyanın elips şeklindeki yörüngesi nedeniyle güneşe yakınlaşıp uzaklaşmasından kaynaklanan gece ve gündüz sürelerinin mevsimsel değişimini düzenleyemeyiz, ama saatlerimizi bu değişime göre ayarlayabiliriz.

Daha önce de ifade ettiğim üzere, bu yıl, saat diliminin değişmemesi yönünde alan karar, yeniden gözden geçirilmeli.

Saatlerin doğaya uygun düzenlenmesi ile ilgili yıllardır devam eden uygulamanın kaldırılması ile ciddi bir sıkıntı doğmuştur.

Karar, mesai ve ders başlama saatlerinde kamu-özel sektör farklılığının yaratacağı yeni sorunlar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmeli, toplumsal bir sorun olarak algılandığı açık olan parça parça değişiklikler bütünlüklü bir şekilde ortadan kaldırılmalıdır. Aklın yolu budur.

Tüm toplumsal kesimlerle hükümetin, tepkiler daha fazla üzücü sonuçlar doğuracak noktaya gelmeden, sağlıklı ve açık bir diyalog başlatmasının önemi büyüktür.

Unutmayalım ki hükümetiyle, meclisiyle, muhalefetiyle, sivil toplum örgütüyle, sendikasıyla, öğrencisiyle, polisiyle, öğretmeniyle birbirimize ihtiyacımız var.

Birbirimizi kırmadan dökmeden, incitmeden konuşmalı, dinlemeli, anlamalı ve akıl yolunda çözüm için buluşmalıyız”.

Mustafa AKINCI

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık