AktüelMüzakerelerAkıncı: BM Güvenlik Konseyi Üyelerinin Zirveye Katılımına Gerek Yok

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin zirveye katılarak masada bulunması yönünde bir karar olmadığını, buna gerek de olmadığını kaydetti. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) organizasyonunda, “Medya-Cumhurbaşkanı Buluşması” etkinliği bu akşam yapıldı. KTGB lokalindeki etkinlikte, Mustafa Akıncı, Cenevre zirvesi öncesi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler hakkında basın mensuplarına ayrıntılı bilgi vererek, soruları yanıtladı. Toplantıya, Müzakereci Özdil Nami ile Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin de katıldı. Mustafa Akıncı, toplantının başında yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakerelerinde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 26, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin zirveye katılarak masada bulunması yönünde bir karar olmadığını, buna gerek de olmadığını kaydetti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) organizasyonunda, “Medya-Cumhurbaşkanı Buluşması” etkinliği bu akşam yapıldı.

KTGB lokalindeki etkinlikte, Mustafa Akıncı, Cenevre zirvesi öncesi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler hakkında basın mensuplarına ayrıntılı bilgi vererek, soruları yanıtladı.

Toplantıya, Müzakereci Özdil Nami ile Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin de katıldı.

Mustafa Akıncı, toplantının başında yaptığı açıklamada, Kıbrıs müzakerelerinde çözümün çerçevesini çizecek 8-10 başlığın sonuca bağlanması ve herhangi bir yol kazasına uğranmaması halinde, 2017 yılı yazında referandumun gündeme gelebileceğini ifade etti. Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde 100’ü aşkın konu bulunduğunu, 8-10 konunun ise en önemli konular olduğunu, zorluğun da bundan kaynaklandığını kaydetti.

Akıncı, İsviçre’de Cenevre zirvesinde gerekli olan halledilmesi zorunlu konuların ele alınacağını, toprak dahil, yönetim ve mülkiyete dayalı konuların sonuca bağlanması durumunda haritaların ortaya konacağını, ardından da garanti ve güvenlik konularına odaklanılacağını belirtti.

Akıncı, “Her şey yolunda giderse ve yol kazasına uğramazsa yaz aylarında referandum gündeme gelebilir” dedi.

Cenevre zirvesine katlımla ilgili kuzey ile güney arasındaki açıklamalardaki farklılıklara değinen Akıncı, 1 Aralık’ta varılan mutabakatın çok açık olduğunu, 9-10 ve 11 Ocak tarihleri arasında masada 2 tarafın olacağını, daha sonra garantör 3 ülkenin dahil olacağını yineledi.

Akıncı, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin zirveye katılarak masada bulunması yönünde bir karar olmadığını, buna gerek de olmadığını kaydetti.

Akıncı, Kıbrıs’ta yeni duruma imza atacak olanın bugünkü Kıbrıs Cumhuriyeti değil, yeni oluşacak Birleşik Federal Kıbrıs olacağını söyledi.

“UZLAŞMA METNİ AÇIK”

1 Aralık’taki uzlaşma metnine yeniden değinen Akıncı, “Uzlaşma metni açık… Masada 2 taraf olacak. 12 Ocak’tan sonra da 3 garantör ülke olacak. Masanın etrafında başka biri de olmayacak” dedi.

Akıncı KTGB’ye davet için teşekkür ederek, Mont Pelerin zirvesinde nelerin olup bittiğini basınla paylaştıklarını, bir şey saklamadıklarını, herkesin neler olup bittiğini bildiğini anlattı.

Cenevre öncesi müzakereciler ve liderler düzeyinde görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Akıncı, 4 Ocak’ta liderlerin bir araya geleceğini, gerekmesi hainde 7 Ocak’ta bir buluşmanın daha yapılabileceğini söyledi.

ÖZUSLU

KTGB Başkanı Sami Özuslu da, Cenevre zirvesi öncesi Akıncı’yı konuk ederek gelişmeler hakkında bilgi almanın ihtiyaç duydukları bir konu olduğunu belirtti.

Özuslu, davete katılımı nedeniyle Akıncı’ya teşekkür etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık