AktüelEkonomi PolitikKıbrıs SorunuMüzakerelerPolitikaAkıncı: “Bizde tek adamlık rejimi olmadığını hatırlatmaya bile gerek görmüyorum”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Sayın Çavuşoğlu’nun çeşitli yorumlara neden olan GAÜ’deki konuşmasında yaptığı tek adamlık vurgusunu üzerime alınmam söz konusu bile olamaz. Bizde tek adamlık rejimi olmadığını hatırlatmaya bile gerek görmüyorum.” dedi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile dün yaptığımız toplantılarda vardığımız mutabakatı önemsiyorum. Basın toplantısında da vurguladığım gibi statükonun devamını değil Kıbrıs’ta çözümü istiyoruz, bunun BM çerçevesinde ve müzakerelerle elde edilebileceğine inanıyoruz. Siyasi eşitliğin vazgeçilmezimiz olduğunda, bundan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 26, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Sayın Çavuşoğlu’nun çeşitli yorumlara neden olan GAÜ’deki konuşmasında yaptığı tek adamlık vurgusunu üzerime alınmam söz konusu bile olamaz. Bizde tek adamlık rejimi olmadığını hatırlatmaya bile gerek görmüyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile dün yaptığımız toplantılarda vardığımız mutabakatı önemsiyorum. Basın toplantısında da vurguladığım gibi statükonun devamını değil Kıbrıs’ta çözümü istiyoruz, bunun BM çerçevesinde ve müzakerelerle elde edilebileceğine inanıyoruz. Siyasi eşitliğin vazgeçilmezimiz olduğunda, bundan sonra bir süreç başlayacaksa ucu açık ve takvimsiz olamayacağında da hemfikiriz.

Meclis’te temsil edilen siyasi partilerimizle bazı konulardaki farklı görüşlerimize rağmen, bir kez daha çok seslilik ortamında bir araya gelerek, ortak paydalarımızın altını yeniden çizmemiz demokratik kültürümüzün güzel bir örneği olmuştur. Siyasi yaşamım boyunca tek adamlık anlayışına karşı oldum. Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği Cumhurbaşkanı olarak bugün de aynı demokratik anlayıştayım. Bu itibarla, Sayın Çavuşoğlu’nun çeşitli yorumlara neden olan GAÜ’deki konuşmasında yaptığı tek adamlık vurgusunu üzerime alınmam söz konusu bile olamaz. Bizde tek adamlık rejimi olmadığını hatırlatmaya bile gerek görmüyorum.

Rum lider farklı ortamlarda ve farklı zamanlarda iki devletlilik, konfederasyon, gevşek federasyon ve desantralize federasyon gibi farklı çözüm modellerinden söz ediyor. Daha sonra ‘öyle demek istememiştim, onu kast etmemiştim’ dese de herkesin hafızasının aynı anda yanılması mümkün değildir. Artık kendi toplumu adına ne istediğini tutarlı ve net bir şekilde söylemeli, yarattığı kafa karışıklığını ortadan kaldırmalıdır. Daha önce de defalarca belirttiğim gibi, yeni fikirleri varsa paylaşmalı ve bunları konuşmamıza fırsat vermelidir.

Kıbrıs’ta tarafların mutabakatıyla masada olan federasyon modeli, bugün de seçenek olmaktan çıkmış değildir. Hatta kanaatime göre karşılıklı kabul edilebilir en gerçekçi model olmayı sürdürmektedir. Fakat Sayın Anastasiadis başka bir arayış içindeyse, bilmelidir ki bu model de siyasi eşitliği mutlak şekilde içerecektir.”

Mustafa AKINCI
Cumhurbaşkanı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık