AktüelGazedda'nın GündemiAkıncı adaylıktan çekilmesi için tehdit edildiğini söyledi

Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı 11 Ekim Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde seçimlerden çekilmesi için tehdit aldığını açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı 11 Ekim Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde seçimlerden çekilmesi için tehdit aldığını açıkladı.

Tv2020 yayınına katılan Akıncı, kendisine sorulan “Size seçimlerde aday olmamanız yönünde Türkiye makamlarınca herhangi bir telkin geldi mi?” sorusuna yanıt verdi.

“Evet, bunu bile yaptılar” diyen Akıncı, “Derin ilişkiler içerisinde ve Türkiye’yi yönetene bağlı makamlar var biliyorsunuz. Özel Kalem Müdürüm aracılığıyla bana da aday olursam benim için, ailem için iyi olmayacağı iletildi. Türkiye Büyükelçisini bu konuda izah almak için davet ettim, lakin Ankara makamıma gelmemesi yönünde karar verdi” dedi.

Ayrıca Akıncı BRT’de katıldığı televizyon programında, kendisinin ve ekibinden 3 kişinin e-maillerindeki verilerin de ele geçirildiğini aktardı.

Büyükelçilik, programın ardından açıklama yayınlayarak şunları kaydetti: 

“Tv2020 Kanalında bugün yayınlanan bir programa katılan Sayın Akıncı’nın dile getirdiği şahsına yönelik adaylıktan çekilmesi mesajı verildiği yönündeki ifadeleri tamamen gerçek dışıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, seçimlerin güven içerisinde yapılması da dahil, her bir Kıbrıs Türk’ünün canını da malını da korumakta kararlıdır. Türkiye’nin seçim malzemesi yapılmasının sakıncaları daha önceki çeşitli açıklamalarımızda da defalarca dile getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyetine yönelik bu rahatsız edici tavrın sürdürülmekte olması iyi niyetten uzaktır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık