AktüelMüzakerelerAkıncı: AB Maliyet Konusunda Katkı Koyacağını Teyid Etti

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, Junker’in, daha önce söz verdiği gibi, olası bir çözümde, Avrupa Birliği’nin maliyet konusunda katkı koyacağını teyid ettiğini söyledi. Akıncı, AB tarafından bunun yazılı bir açıklamayla da teyid edilmesinin, memnuniyet verici olduğunu belirtti. Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Ocak’ta yapılacak 5’li konferansa katılacağını açıklamasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Akıncı, gerekli ortamın oluştuğunu ve bu nedenle Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinin istemesi halinde kendisi ile Cenevre’ye gidebileceğini de açıkladı. Mustafa Akıncı ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, Junker’in, daha önce söz verdiği gibi, olası bir çözümde, Avrupa Birliği’nin maliyet konusunda katkı koyacağını teyid ettiğini söyledi.

Akıncı, AB tarafından bunun yazılı bir açıklamayla da teyid edilmesinin, memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Ocak’ta yapılacak 5’li konferansa katılacağını açıklamasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Akıncı, gerekli ortamın oluştuğunu ve bu nedenle Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinin istemesi halinde kendisi ile Cenevre’ye gidebileceğini de açıkladı.

Mustafa Akıncı ve beraberindeki heyet bu akşam Brüksel’den adaya döndü.

akinci_ercan2

BRT’nin haberine göre Akıncı, yurda dönüşünün ardından Ercan Havalimanı’nda Brüksel temaslarını değerlendirdi.

Akıncı, Brüksel temaslarında, 5’li konferansın tarihinin önceden belirlenmiş olmasının, sürecin sonuna gelindiğinin bir göstergesi olarak algılandığını söyledi ve bunun önemine işaret etti..

Temasları sırasında, Türk tarafının süreçle ilgili perspektiv ve tavrını bir kez daha altını çizme şansı bulduklarını belirten Mustafa Akıncı, büyük resme odaklanıldığında olası bir çözümün tüm tarafların faydasına olacağının artık görülebildiğini ifade etti.

Kıbrıs’ın dışına taşan, bölgeye yeni bir örnek sunan ve Avrupa’nın da desteğini alan bir çözümünden bahsedildiğini vugulayan Akıncı, bu bağlamda Kıbrıslı Türklerin sürece sağladığı olumlu katkının da taktir gördüğünü söyledi.

Brüksel temasları sırasında, Kıbrıslıtürklerin Avrupa Birliği’ne hazırlanması gerektiğinin de konuşulduğunu anlatan Mustafa Akıncı, bu konuda yapılan çalışmalar olduğunu ancak, hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’le gerçekleştirdikleri ikili görüşmeye de değinen Akıncı, Junker’in, daha önce söz verdiği gibi, olası bir çözümde, Avrupa Birliği’nin maliyet konusunda katkı koyacağını teyid ettiğini söyledi.

Akıncı, AB tarafından bunun yazılı bir açıklamayla da teyid edilmesinin, memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Akıncı, maliyet konusunda büyük hayaller içerisine girilmesinin doğru olmayacağına dikkat çekerek, “Uluslararası katkı olacak. Ancak tüm katkıyı onlardan bekleyemeyiz. Ama Avrupa Birliğinin katkısı da sürece ivme katacaktır” diye konuştu.

Avrupa Birliğinin konferansta bir şekilde bulunmak istediğini belirten Akıncı, 12 Ocak’tan itibaren garantörlerin konferansa dahil olacaklarını, Avrupa Birliğinin de, Burgenstock tarzı bir statüyle Konferansta bulunmasının bir sorun yaratmayacağını ifade etti.

Akıncı,“Bir çözümü muhatabımız olan Rum halkı için de istediğimizi, anlatma ve anlayış görme fırsatımız oldu” diye konuştu.

Temasları sırasında, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin de gündeme geldiğini belirten Akıncı, TC-AB ilişkilerine verdikleri önemin altını çizdiklerini söyledi.

Akıncı, Türkiye’nin Avrupa Birliğinden kopmasını değil ilişkilerin daha ileri noktaya taşındığını görmekten yana olduklarını belirtti.

Akıncı Türkiye’nin müzakere sürecine verdiği desteğin önemine işaret ederek, bu desteğin teyidi ve Türkiyenin çözüm istencinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

Akıncı,“Biz tüm aktörlerimizle birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Ama nihayi kararı verecek olan Kıbrıs Türk ve Rum halkalarıdır” dedi.

Mustafa Akıncı, 12 Ocak’taki Konferans’a, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağının açıklanmasıyla, Türkiye’nin, Kıbrıs’ta olası bir çözüme verilen önemin bir kez daha teyid edildiğini söyledi. Akıncı, bunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mustafa Akıncı, Yunanistan Başbakanı Alexsis Tsipras’ın da yakın bir gelecekte konferansa katılacağını açıklamasını temmeni ettiğini sözlerine ekledi.

Akıncı daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Uluslararası konferansın 12 Ocak’tan itibaren 2+3 şeklinde garantörlerin de katılımıyla devam edeceğini anlatan Akıncı, katılımcılar konusunda, Kıbrıs Türk tarafı olarak varılan mutabakatın dışına çıkılması taraftarı olmadıklarını söyledi.

Akıncı, “Bu konularda gerçekçi olmak, işi Çözüme götürme metodlarını zora sokmamak lazım. Umarım bu çizdiğimiz çerçeve dahilinde kalınır” dedi..

Kıbrıs’ın güneyinde siyasi partilerin de Cenevre’deki görüşmelere dahil edileceği şeklinde söylemler olduğunun hatırlatılması üzerine ise Mustafa Akıncı, kendisinin daha önce, 5’li konferansın kesinleşmesi durumunda, siyasi partileri de yanında görmek istediğini ifade ettiğini söyledi.

Mustafa Akıncı, gerekli ortamın oluştuğunu ve bu nedenle Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinin istemesi halinde kendisi ile Cenevre’ye gidebileceğini açıkladı.

Akıncı, ancak süreci çözüme götürebilmek için, peşin yargılardan kaçınılması gerektiğinin de altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık