AktüelEkonomi PolitikPolitikaAkıncı: “3 yıl önce 30 bin olan rakam şimdi gerçekten 100 bine mi ulaştı?”

“Bugün içişleri bakanlığı 350 bin diyor, dün mecliste 252 bin dendi, sadece yurt içindekiler için. 350 bin rakamı toplamı olarak verildi. Eğer bu rakam doğru ile 100 bin civarında yurt dışında yaşayan KKTC yurttaşı var. Önce bu konuda sorgulama yapmak lazım. 3 yıl önce 30 bin olan bu rakam şimdi gerçekten 100 bine mi ulaştı. 220 olan rakam şimdi 350 bin olduysa bu fark nasıl çıktı.” Nüfusu konusunun çok önemli olduğunu ve bu konuda polemik...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 27, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

“Bugün içişleri bakanlığı 350 bin diyor, dün mecliste 252 bin dendi, sadece yurt içindekiler için. 350 bin rakamı toplamı olarak verildi. Eğer bu rakam doğru ile 100 bin civarında yurt dışında yaşayan KKTC yurttaşı var. Önce bu konuda sorgulama yapmak lazım. 3 yıl önce 30 bin olan bu rakam şimdi gerçekten 100 bine mi ulaştı. 220 olan rakam şimdi 350 bin olduysa bu fark nasıl çıktı.”

Nüfusu konusunun çok önemli olduğunu ve bu konuda polemik yapılmasını arzu etmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı sordu: “220 bin mi doğru 350 bin mi?”

3- 3 buçuk yıl önce müzkarelere de konu olmuş nüfus konusu ile ilgili o dönemin İçişleri Bakanı’ndan rakam istediğini ve kendisine 220 bin rakamının verildiğini anımsatan Akıncı, dün İçişleri Bakanı’nın 350 bin rakamını açıkladığına işaret etti, farkı sorguladı.

Akıncı’nın açıklaması şöyle: “Hükümeti ve bir bakanlığı hedef yapmak için sözlenmiş sözler de değildir benim ağzımdan çıkan sözler. Gerek Hükümetler, gerekse de bakanlarla yaptığım toplantılarda yaptığım gibi halka da paylaşmam gerektiği kanaatindeyim. Bu konudaki bilinmezliği aşmak için neler yapılmalı, anımsatmak zorundayım. Nüfus konusu müzakerelerde de başlıklardan biriydi, İçişleri bakanlığı bize verileri verdi, masada da paylaştık. KKTC Kimliği taşıyan, yurttaş sayısı 220 bin idi. 190 bini yurt içinde, 30 binin de yurt dışında olduğu bize iletilmişti. 3 -3 buçuk yıl önce. Bugün içişleri bakanlığı 350 bin diyor, dün mecliste 252 bin dendi, sadece yurt içindekiler için. 350 bin rakamı toplamı olarak verildi. Eğer bu rakam doğru ile 100 bin civarında yurt dışında yaşayan KKTC yurttaşı var. Önce bu konuda sorgulama yapmak lazım. 3 yıl önce 30 bin olan bu rakam şimdi gerçekten 100 bine mi ulaştı. 220 olan rakam şimdi 350 bin olduysa bu fark nasıl çıktı. 130 bin vatandaş yapılmasıysa hangisiydi doğru? 220 bin mi, 350 bin mi doğru? Yurt içinde izinli bulunan kişilerin ilavesi ile rakamın 374 bin dendi maliye bakanı 800 bin dedi… 400 binden fazla fark var. 400 binden fazla izinsiz yaşayan mı var burada. Bütün bu olan bitenden halkımız rahatsız. Ben halkımın hislerine tercüman olduğumu hissediyorum, toplumumuz bu gidişten rahatsızdır. Geçen gün bir cinayet işlendi, değerli bir kardeşimizi sokak ortasında katlettiler. Bir kısım zanlı halen aranıyor. Herhangi bir köy kahvehanesine bile gidiyorsunuz orada artık Türkiye’den gelmiş de değil, üçüncü ülkeden gelmiş insanlar hizmet ediyor. Bunu ırkçılık olarak algılamayın ama bu toplumun burada kim nasıl, ne kadar insan yaşıyor bilmesi lazım”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık