PolitikaAKEL’den HDP İçin Dayanışma Çağrısı

AKEL, Türkiye’de HDP’ye gece yarısı darbesi yapılması ve lider kadrosunda tutuklama ve gözaltılar gerçekleştirilmesini kınayarak dayanışma çağrısı yaptı. AKEL Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bürosu Sorumlusu Vera Polikarpu tarafından yapılan açıklama şöyle: Halkların Demokratik Partisi – HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş’ın veFigen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu HDP kadrolarının gözaltına alınmalarını AKEL yoğun bir biçimde kınamaktadır. Şu ana kadar toplam 14 HDP milletvekili gözaltına alınmıştır ve halen yurt dışında bulunan iki milletvekili hakkında da gözaltına alınma kararı çıkartılmıştır....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 4, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

AKEL, Türkiye’de HDP’ye gece yarısı darbesi yapılması ve lider kadrosunda tutuklama ve gözaltılar gerçekleştirilmesini kınayarak dayanışma çağrısı yaptı.

AKEL Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bürosu Sorumlusu Vera Polikarpu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Halkların Demokratik Partisi – HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş’ın veFigen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu HDP kadrolarının gözaltına alınmalarını AKEL yoğun bir biçimde kınamaktadır.

Şu ana kadar toplam 14 HDP milletvekili gözaltına alınmıştır ve halen yurt dışında bulunan iki milletvekili hakkında da gözaltına alınma kararı çıkartılmıştır. Başka milletvekilleri de polis kontrollerine ve sorgulamalara uğramışlardır. Dünkü gözaltına alınmalar sırasında yaşananların derhal öğrenilmemesi için Türkiye’de temel sosyal medya ağları da bloke edilmiştir. Bütün bu tablo, ülkedeki muhalif seslere karşı Erdoğan hükümeti tarafından sürekli olarak yoğunlaştırılarak estirilen antidemokratik ve saldırgan siyasal havayı apaçık gözler önüne sermektedir.

Bu yaşananlar Türkiye’de HDP kadrolarının, Kürtlerin temsilcilerinin, akademisyenlerin, gazetecilerin, Solcuların maruz kaldıkları baskıların, kovuşturmaların ve zulümlerin doruğunu teşkil etmektedir. Bu çerçevede son yıllarda Türk devleti tarafından antidemokratik uygulamaların, insan hakları ihlallerinin, Türkiye’nin Kürt bölgelerine karşı yoğun saldırıların yapıldığı görülmektedir. Bütün bu gelişmeler Darbe teşebbüsünün ardından Erdoğan’ın bütün düzeylerde hâkim olma çabasından, son yıllarda HDP’nin gücünün demokratik yükselişinden ve aynı zamanda Suriye’deki iç savaş sürecinde Suriye Kürtlerinin güçlü mevcudiyetin de bağlantısız gelişmeler değildir.

AKEL, Halkların Demokratik Partisi ile dayanışmasını bir kez daha dile getirmekte ve Kıbrıslırumları, Kıbrıslıtürkleri Türkiye’deki yeni antidemokratik gelişmeyi yerel ve uluslararası düzeyde kınamaya çağırmaktadır. HDP milletvekillerinin de katıldığı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki ve Avrupa Parlamentosu’ndaki temsilcileri aracılığıyla AKEL bu konuyu gündeme getirecek ve işbirliği içerisinde olduğu diğer partilerle birlikte, kovuşturmalara derhal son verilmesini ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep edecektir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık