AktüelKıbrıs SorunuPolitikaAKEL’den Çavuşoğlu’na: “‘Hainler’ gerçek yurtsever Kıbrıslılardır”

Sn. Çavuşoğlu’nun “Hain” Diye Niteledikleri Kıbrıslıtürk Toplumunun Kimliği İçin Mücadele Eden Gerçek Yurtsever Kıbrıslılardır Türkiye Dışişleri Bakanı’nın söyledikleri hakkında açıklamada bulunan AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Sn. Çavuşoğlu’nun bu kabul edilemez ve tahrik edici söylemlerini AKEL’in kınadığını kaydetti. Stefanu, üzerinde anlaşmaya varılmış olan temelde özlü müzakerelerin yeniden başlaması için tam da bugünlerde ortaya koyulan çabayı Sn. Çavuşoğlu’nun söylemlerinin sabote ettiğini belirtti.  Türkiye Dışişleri Bakanı’nın siyasi eşitlik ve Kıbrıslıtürklerin etkin katılımı konusunu ana mesele olarak vurguladığını,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 10, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Sn. Çavuşoğlu’nun “Hain” Diye Niteledikleri Kıbrıslıtürk Toplumunun Kimliği İçin Mücadele Eden Gerçek Yurtsever Kıbrıslılardır

Türkiye Dışişleri Bakanı’nın söyledikleri hakkında açıklamada bulunan AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Sn. Çavuşoğlu’nun bu kabul edilemez ve tahrik edici söylemlerini AKEL’in kınadığını kaydetti.

Stefanu, üzerinde anlaşmaya varılmış olan temelde özlü müzakerelerin yeniden başlaması için tam da bugünlerde ortaya koyulan çabayı Sn. Çavuşoğlu’nun söylemlerinin sabote ettiğini belirtti. 

Türkiye Dışişleri Bakanı’nın siyasi eşitlik ve Kıbrıslıtürklerin etkin katılımı konusunu ana mesele olarak vurguladığını, ancak bunun özünde çözüme kavuşturulan bir mesele olduğunu ifade eden Stefanu, nitekim BM Genel Sekreteri’nin de 2017 Eylül raporunda tarafların etkin katılım konusunu özünde çözmüş olduklarını kaydettiğini hatırlattı. Stefanos Stefanu, bütün taraflar görüş birliklerini gerçekten kabul ediyorsa, her iki tarafın da caymalara son verip ilgili görüş birliğini teyit etmeleri gerektiğini söyledi.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanu, bir yandan Sn. Akıncı’nın alt seviyedeki siyasi organların tümünde değil, sadece bazılarında bir pozitif oyun olacağını kabul etmesi, diğer yandan da Sn. Anastasiadis’in Bakanlar Kurulu’nda kararların alınmasında bir pozitif oyun olmasına ilişkin görüş birliğine geri dönmesi gerektiğini vurguladı.

Doğalgazla ilgili olarak Türkiye Dışişleri Bakanı’nın gerek Münhasır Ekonomik Bölge, gerek deniz bölgeleri, gerekse doğalgazdan gelirlerin dağılımıyla ilgili olarak varılan görüş birliklerini çok iyi bildiğini söyleyen Stefanu, bu görüş birliklerinin bütün tarafların endişelerine yanıtlar verdiğini belirtti.

Güvenlik ve garantiler konusuyla ilgili olarak da Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Crans Montana’da nerede kalındığını çok iyi bildiğini kaydeden Stefanu, “çözümün daha birinci gününden itibaren garantilerin ve müdahale haklarının lağvedilmesi, işgal ordularının adadan hızla ayrılması hakkında BM Genel Sekreteri’nin, Avrupa Birliği’nin, Yunanistan’ın ve Britanya’nın ortak tezinde kaldığımızı ve tek askıda kalan konunun Yunanistan ve Türkiye alaylarının durumu olduğunu biliyor. Eğer Türkiye Dışişleri Bakanı’nın tezi buna zıt ya da bundan farklıysa, bu tezi BM, AB ve diğer garantör güçlerin teziyle çatışacaktır” dedi.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “aynı zamanda Kıbrıslıtürk toplumu içerisinde Sn. Çavuşoğlu’nun ve hükümetinin politikasına ve retoriğine direnen ve onun sömürgeci anlayışlarını kınayan güçlerin olmasını selamlıyoruz. Onlar Sn. Çavuşoğlu’nun nitelediği gibi “hainler” değildir. Onlar Kıbrıslıtürk toplumunun kimliği için mücadele eden gerçek yurtsever Kıbrıslılardır. Bütün Kıbrıslılar için yeniden birleşmiş, bağımsız, özgür bir Kıbrıs için; BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü için mücadele eden gerçek yurtsever Kıbrıslılardır” diye konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık