koronavirusAKEL’den, Anastasiadis’e Kıbrıslıtürk öğrenci ve işçilerle ilgili mektup

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs'ın kuzeyinde ikamet eden ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nde çalışan ya da okuyan Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Kıbrıslıtürk emekçileri ve öğrencileri ilgilendiren konu hakkında Cumhurbaşkanı’na geçen hafta bir mektup gönderdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs’ın kuzeyinde ikamet eden ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan ya da okuyan Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Kıbrıslıtürk emekçileri ve öğrencileri ilgilendiren konu hakkında Cumhurbaşkanı’na geçen hafta bir mektup gönderdi.

Bu mektubun metni:

“Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olup, işgal altındaki bölgede ikamet eden ve özgür bölgede çalışan ya da okuyan Kıbrıslıtürk emekçileri ve öğrencileri ilgilendiren konu hakkında sizinle iletişim kuruyorum.

Pandemi nedeniyle yaşanan durumun Kıbrıslıtürk emekçilerin özgür bölgedeki işlerine günlük gidiş-gelişlerine izin vermediği bir gerçektir. Bu, bir yandan onların iş güvensizliği yaşamalarına yol açmakta, öte yandan çalıştıkları işletmelerin de (örneğin inşaat sektörü) normal işleyişlerinde sorunlara neden olmaktadır.

Muhtemelen 21 Mayıs’ta sınıf arkadaşlarının geri kalanıyla birlikte okullarına dönmeye çağrılabilecek olan ve özgür bölgede İngilizce eğitim veren okullarda okuyan Kıbrıslıtürk öğrenciler de benzer bir sorunla karşı karşıya olacaktır.

Bu konuda sorun, bu insanlar özgür bölgeden işgal altındaki bölgeye döndüklerinde karantinaya girmek zorunda olmalarını öngören işgal altındaki bölge makamlarının aldıkları ilgili kararlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

İşgal altındaki bölgenin makamları tarafından ilgili kısıtlamaların tek taraflı olarak kaldırılması durumunda bu yurttaşlarımızın çalışma ya da öğrenim amacıyla günlük geliş gidişlerini kolaylaştıracak şartlar ve koşullarla ilgili olarak Cumhuriyet makamlarının bir planlama yapıp yapmadıkları ya da yapma niyetinde olup olmadıklarına dair bizi bilgilendirmenizi rica ediyoruz.

Ayrıca, kamu sağlığının korunması için gerekli önlemlerin paralel olarak alınmasıyla bu kişilerin geliş gidişlerini kolaylaştırmaya yönelik yolların ve prosedürlerin incelenmesi için inisiyatif üstlenme olasılığının da düşünülmesinin gerektiği görüşündeyiz.

AKEL olarak, çok sayıda Kıbrıslıtürk yurttaşımızı ve aynı zamanda özgür bölgedeki çok sayıda işletmeyi ilgilendiren bu sorunun çözümüne yardımcı olacak ve bizden istenecek her türlü katkıyı sunmaya hazırız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık