AktüelMüzakerelerAKEL: Yunanistan Komünist Partisi Kıbrıs Sorununda Ciddi Hata İşlemektedir

AKEL Merkez Komitesi yayınladığı yazılı açıklamada Yunanistan Komünist Partis’nin Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyon tezine karşı çıkmasını “ciddi bir hata” olarak değerlendirdi. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) önceki günlerde yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta federal bir çözümü reddediğini duyurmuş, Kıbrıs’ta ilişki içerisinde olduğu AKEL de ise rahatsızlıklar yaşanmıştı. AKEL’in konuyla ilgili açıklamasının tamamı şöyle: Yunanistan Komünist Partisi’nin bugünkü liderliği İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon çözümü yönünde bu partinin yıllardır var olan tezinin yerine üniter devlet tezini koymakla ciddi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 1, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

AKEL Merkez Komitesi yayınladığı yazılı açıklamada Yunanistan Komünist Partis’nin Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyon tezine karşı çıkmasını “ciddi bir hata” olarak değerlendirdi.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) önceki günlerde yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta federal bir çözümü reddediğini duyurmuş, Kıbrıs’ta ilişki içerisinde olduğu AKEL de ise rahatsızlıklar yaşanmıştı.

AKEL’in konuyla ilgili açıklamasının tamamı şöyle:

Yunanistan Komünist Partisi’nin bugünkü liderliği İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon çözümü yönünde bu partinin yıllardır var olan tezinin yerine üniter devlet tezini koymakla ciddi hata işlemektedir.

İnancımız, İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon’un terk edilmesinin üniter devlete değil, Kıbrıs için yıkıcı olan taksime götüreceği yönündedir. Her halükarda, Kıbrıs’ın geleceğinin nasıl biçimleneceği Kıbrıslıların meselesidir ve nihayetinde bu konuda karar verecek olanlar Kıbrıslılardır.

Kıbrıs’ta çok yakın zamana kadar Yunanistan Komünist Partisi’ne küfreden kimileri şimdi Kıbrıs sorununa ilişkin tezini değiştirmesi nedeniyle bu partiyi gecikmiş bir biçimde “seviverdiler”.

Yeni tezinden bağımsız olarak, Yunanistan Komünist Partisi Yunanistan’ın özgürlüğü, ulusal bağımsızlığı ve demokrasisi için mücadelelerin partisi, ülkenin ve halkın ilerlemesi ve refahı için sosyal mücadelelerin partisi olarak, daima AKEL’de, yüreklerimizde derin kökleri olan bir partidir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık