AktüelGazedda'nın GündemiAKEL: Tatar’ın barikatların açılmamasında ısrar etme tutumu kabul edilemez

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, geçiş noktalarının açılması konusu hakkında Ersin Tatar’ın yaptığı açıklamadan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 4, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, geçiş noktalarının açılması konusu hakkında Ersin Tatar’ın yaptığı açıklamadan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kiprianu, Tatar’ın Kıbrıslırum toplumunda çok küçük sayıda koronavirüs vakası olmasının ardına saklanarak barikatların açılmamasında ısrar etme tutumunu kabul edilemez olarak niteledi.

Kıbrıslıtürk toplumunda yapılan test sayıları çok düşükken, Kıbrıslırum toplumunda günde 2 bini aşkın testin yapıldığını hatırlatan Kiprianu, gerekli sağlık kontrolleriyle geçiş noktalarının açılması gerektiği görüşünde olduğunu dile getirdi. Andros Kiprianu Baf’ta yaptığı açıklamada Ersin Tatar’ın Kıbrıslıtürk toplumundan göreceği baskı sonucu bu konuyu farklı görmesini ve bu kabul edilemez yaklaşımını değiştirmesini diledi.

Ayrıca geçiş noktalarının açılması konusunda işbirliğine zorlanması yönünde Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin de inisiyatifler üstlenmesi umudunu ifade etti. Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlaması olasılığından uzak olup olmadığımıza ilişkin bir soruya yanıtında da AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, görüşmelerin yeniden başlaması olanağının Ekim ayına kadar var olmadığını ve görüşmelerin yeniden başlamasının da Kıbrıslıtürk toplumunun yeni liderinin kim olacağına bağlı olacağı yanıtını verdi.

Andros Kiprianu, Kıbrısrum tarafının yükümlülüğünün üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçeve temelinde Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması gerektiğine toplumu hazırlamak ve gerekli olan olumlu atmosferi yaratmak için inisiyatifler üstlenmek olduğunu kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..