AktüelGazedda'nın GündemiAKEL: Sağ, anıt ve törenlerle faşizmin suç ve cinayetlerini asla silemez

AKEL, yayımladığı basın açıklamasıyla, sağ ve aşırı sağın anıt ve törenlerle faşizmin suç ve cinayetlerini asla silemeyeceğini kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 30, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

AKEL, yayımladığı basın açıklamasıyla, sağ ve aşırı sağın anıt ve törenlerle faşizmin suç ve cinayetlerini asla silemeyeceğini kaydetti. Açıklama şöyle:

Anastasiadis hükümeti, DİSİ ve ELAM’ın başkanları bu yıl da Grivas’ı anma töreninde yer aldılar. Aşırı sağcı faşist örgütün faaliyet yıllarında kurucusu ve başkanı olan Grivas’ın saklandığı yerde yapılan törene Kıbrısrum sağı her yıl katılımıyla yurdumuzun ve halkımızın açık yarasına, Türkiye’nin işgaline tuz biber ekiyor.

Sağ ve aşırı sağ Grivas’ı onurlandırma ısrarlarıyla tarihi gerçekleri çarpıtabileceklerini ve EOKA-B’ci faşizmin suç ve cinayetlerini sileceklerini zannedebilir. Ancak bunlar silinemez. Faşizmin yaptıklarının sonuçlarını Beşparmak’taki ışıklandırılmış bayrak, Kıbrıs’ın dört bir yanındaki mezarlar, yerinden yurdundan edilmiş olanlar ve hala daha tabutlarda geri gelen kayıplarımız bize her gün hatırlatıyor.

EOKA-B’ci faşizm ne yanlıştı, ne çılgınlık. Adamızın taksimi için Yunanistan cuntası ve Türkiye ile işbirliği içerisinde tüm bunların patronu NATO tarafından organize edilen bilinçli bir ihanetti. Hükümetin, DİSİ’nin ve ELAM’ın saygıyla andıklarının ve onurlandırdıklarının tümü yurdumuzun tarihinin en karanlık sayfalarında yazılıdır.

Grivas için ne kadar anıt ve tören yaparlarsa yapsınlar tarihi gerçekleri yok edemezler. Hem Grivas, hem de ihanetin baş mimarları işledikleri suç ve cinayetlerle halkımıza yaşattıkları trajedi nedeniyle acılar içerisindeki Kıbrıs’ın analarının onlara okudukları lanetle anılacaklar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık