AktüelGazedda'nın GündemiAKEL MK, Mavroyannis’in aday gösterilmesini istedi

AKEL Merkez Komitesi‘nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaptığı oylamada Andreas Mavroyannis‘in aday gösterilmesi lehine yüzde 60 oy çıktı.
Gazedda KıbrısMayıs 9, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Merkez Komitesi‘nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaptığı oylamada Andreas Mavroyannis‘in aday gösterilmesi lehine yüzde 60 oy çıktı.

Eylül 2013’ten bu yana Kıbrıs sorununun baş müzakerecisi olan Mavroyannis, müzakerelerdeki gelişme eksikliğini gerekçe göstererek bu yıl Nisan ayında istifa etmişti.

Akel’den yapılan açıklamaya göre Mavroyannis, Pazar günkü toplantıda yüzde 60 oy aldı.

Merkez komitesinin 98 üyesi gizli oylamada oy kullandı.

Mavroyannis, partinin olağanüstü kongresinde onaylanması gerekiyor

Akel, merkez komitenin niyetinin “Dürüstlüğü ve değişim arayan siyasi güçlere ve Kıbrıs toplumunun geneline hitap etme becerisiyle tanınan bağımsız bir kişiliğin seçimi” dedi.

Açıklamada, “Ülkeye diplomat ve müzakereci olarak hizmet ederken bir dizi Cumhurbaşkanıyla işbirliği yaptı. Kıbrıs sorunu konusunda derin bir uzman ve iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde bir an önce çözüm bulunması gerektiğine sarsılmaz bir şekilde bağlı” denildi.

Partinin merkez komitesi, Mavroyannis’in Hristofyas hükümeti sırasında Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığı geçmiş idari deneyiminin yanı sıra 2012’deki AB Konseyi Kıbrıs Başkanlığını nasıl ele aldığını da dikkate aldığı sonucuna varıldı.

Şimdi partinin 5 Haziran’da yapılacak olağanüstü kongresinde onaylanması gerekiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık