koronavirusAKEL Kıbrıslıtürk partilerle ortak açıklama hazırlıyor

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Haravgi” gazetesine yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümü hedefiyle iki toplumun işbirliği içerisinde olması gereksinimini vurgulayan bir ortak bir açıklamanın yapılması için AKEL’in Kıbrıslıtürk partilerle görüş birliğine varma yönünde çalıştığını kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 4, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Haravgi” gazetesine yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümü hedefiyle iki toplumun işbirliği içerisinde olması gereksinimini vurgulayan bir ortak bir açıklamanın yapılması için AKEL’in Kıbrıslıtürk partilerle görüş birliğine varma yönünde çalıştığını kaydetti.

Koşullar izin verdiğinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması için inisiyatif üstlenmesi gerektiğini belirten Kiprianu, Türkiye’nin sergilediği saldırgan tutumlara karşı koymanın en etkin yolunun özlü müzakerelerin yeniden başlaması olduğuna işaret etti.

Pandemi nedeniyle yaşanan olağanüstü durumdan normal koşullara dönülmesiyle Kıbrıs sorununun çözümü yönünde girişimlerin başlama zamanının gelmiş olup olmayacağına ilişkin bir soruya yanıtında Andros Kiprianu Kıbrıstürk toplumunun liderini seçmesinin ardından Kıbrıs sorununda yeni bir görüşme sürecinin başlamasının gerektiğini söyleyerek, nitekim Berlin görüşmesinde de bunun kararlaştırıldığını hatırlattı.

Pandeminin bir karışıklığa ve bir gecikmeye yol açtığını ifade eden AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçevede çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşılmasına bağlılık ve kararlılıkla Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in koşullar izin verdiğinde inisiyatifler üstlenmesi ve Kıbrıstürk toplumunun lideriyle anlaşma ve işbirliği içerisinde özlü görüşmelerin başlamasını hedeflemesi gerektiğini vurguladı.

Eğer yaşanan pandemi bir şey kanıtladıysa, bunun da tehditlere karşı koymak için iki toplum arasında işbirliğine duyulan ihtiyaç olduğunu ifade eden Kiprianu, geçmişte yangınların, bugün COVID-19 salgınının yaşandığını, yarın başka bir şey olabileceğini söyleyerek, Kıbrıs sorunu çözülmediği sürece, bu işbirliğinin sağlanmasında engeller, sorunlar ve zorluklar olduğunun altını çizdi. Andros Kiprianu iki toplum arasında gerçekleşebilecek en büyük işbirliğinin Kıbrıs sorununu çözüme kavuşturma çabası olduğunu ve bunun da en azından, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüyle Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini isteyenler arasında olabileceğini kaydetti.

Andros Kiprianu AKEL’in Kıbrıslıtürk partilerle iletişim içerisinde olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümü hedefiyle iki toplumun işbirliği içerişinde olması gereksinimini vurgulayan bir ortak açıklamanın yapılması hedefiyle AKEL’in Kıbrıslıtürk partilerle görüş birliğine varma yönünde çalıştığını dile getirdi.

Pandemi nedeniyle alınan tedbirlerin aşamalı bir şekilde kaldırılmasıyla barikatların da açılmasının zamanının gelip gelmediğine ilişkin bir soruya yanıtında da Kiprianu, bunun da zamanın geleceğini belirterek “barikatlar kapalı olmaya devam edemez. Bu konu hakkında da anlaşarak kararlar alınması gerekir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık