AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerAKEL: Kıbrıs Sorununda 15 Aydır Ne Yapıldı? Anastasiadis Dilek Dilemesin…Çalışsın

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu gerçekleştirilecek BM Genel Kurulu’nun ve Sn. Guterres’in Sn. Anastasiadis ve Sn. Akıncı’yla yapacağı görüşmelerin BM Genel Sekreteri’nin vereceği karar açısından çok önemli olacağının aşikâr olduğunu kaydetti. Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’in önceki gün yaptığı açıklamalarla kamuoyunu olumsuz yönde, yani bu yapılacak görüşmelerden hiçbir sonuç çıkmayacağına hazırlamaya çalıştığına işaret eden Kiprianu “biz Sn. Anastasiadis’in gelişmeler olması için, üzerinde anlaşmaya varılmış çerçevede anlaşmaya varılması hedefiyle özlü müzakerelerin yeniden başlaması için çalışma yükümlülüğü olduğunu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 20, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu gerçekleştirilecek BM Genel Kurulu’nun ve Sn. Guterres’in Sn. Anastasiadis ve Sn. Akıncı’yla yapacağı görüşmelerin BM Genel Sekreteri’nin vereceği karar açısından çok önemli olacağının aşikâr olduğunu kaydetti.

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’in önceki gün yaptığı açıklamalarla kamuoyunu olumsuz yönde, yani bu yapılacak görüşmelerden hiçbir sonuç çıkmayacağına hazırlamaya çalıştığına işaret eden Kiprianu “biz Sn. Anastasiadis’in gelişmeler olması için, üzerinde anlaşmaya varılmış çerçevede anlaşmaya varılması hedefiyle özlü müzakerelerin yeniden başlaması için çalışma yükümlülüğü olduğunu söylüyoruz” dedi. Kiprianu, bu başarılamadığı takdirde o zaman sorumluluğun Türk tarafında olacağının net bir şekilde ortaya çıkması gerektiğine işaret etti.

“Sn. Anastasiadis’ten talebimiz bu. Sonuç olmasını dilediğini söylemesi yeterli değildir. Sn. Anastasiadis çalışmalıdır. Bu meselelerde sorumluluk ve yetki ondadır. Cumhurbaşkanı o’dur ve sonucun ne olacağının büyük derecede ona bağlı olduğunu anlamalıdır” diye konuşan Kiprianu, eğer Türkiye ya da genel olarak Türk tarafı işbirliği içerisinde olmazsa, sorumluluğun sadece o tarafın üzerinde olacağını kaydetti.

Şimdi önhazırlık yapılması gerektiğinin söylenmesinin yeterli olmadığını belirten Kiprianu, tam 15 aydır ne yapıldığını, sonuç verecek müzakerelere gitmek için zeminin hazırlanmasına izin verecek koşulların yaratılması için neden çaba ortaya koyulmadığını sordu.

Anastasiadis’in yeni bir başarısızlık yaşandığı takdirde karşılaşılacak tehlikelerin çok olacağını söylemekte haklı olduğunu, ancak müzakereler yeniden başlamadığı takdirde de karşılaşılacak tehlikelerin pek çok olduğunu dile getiren AKEL Genel Sekreteri “korkarım ki çıkmaz uzadığı sürece, Kıbrıs ve Kıbrıs halkının tümü açısından hesaplanamayacak sonuçlarla adanın nihai taksimine daha çok yaklaşıyoruz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık