MüzakerelerAKEL ile DİSİ, Endişeleri Yatıştırmaya Çalışıyor

Kıbrıs’ın güneyindeki muhalif partiler, sert eleştirilerene devam ederken, AKEL ile DİSİ, endişeleri yatıştırmaya çalışıyor. TAK’ın aktardığı Fileleftheros gazetesinin haberine göre, DİSİ Milletvekili Dimitris Dimitriu, diyaloğun, Kıbrıs sorununun çözümü için tek yol olduğunu kaydederek, diyaloğa Türk tarafının “iki paralel masa” talebi yerine getirilmeksizin devam edilecek olmasının, çıkan engelin aşılması konusundaki en güzel gelişme olduğunu ifade etti. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu ise, müzakerelerin yeniden başlamasının olumlu bir gelişme olduğunu ve çıkmaz devam etseydi, o zaman Kıbrıs...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 4, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Kıbrıs’ın güneyindeki muhalif partiler, sert eleştirilerene devam ederken, AKEL ile DİSİ, endişeleri yatıştırmaya çalışıyor.

TAK’ın aktardığı Fileleftheros gazetesinin haberine göre, DİSİ Milletvekili Dimitris Dimitriu, diyaloğun, Kıbrıs sorununun çözümü için tek yol olduğunu kaydederek, diyaloğa Türk tarafının “iki paralel masa” talebi yerine getirilmeksizin devam edilecek olmasının, çıkan engelin aşılması konusundaki en güzel gelişme olduğunu ifade etti.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu ise, müzakerelerin yeniden başlamasının olumlu bir gelişme olduğunu ve çıkmaz devam etseydi, o zaman Kıbrıs sorununun çözümü perspektifine olumsuz etki yapacak daha çok çatışma yaşanacağını söyledi.

Stefanu, üzerinde anlaşmaya varılan prosedürün, çözüm için yeni perspektifler oluşturduğunu ve bu perspektiflerin oluşması için de tehlikelerden uzak durulması gerektiğini vurguladı. Habere göre Stefanu, tüm siyasi güçlere “düşük tonlarda olma” çağrısı yaptı.

MUHALİF PARTİLER

EDEK ise, Nikos Anastasiadis’e, sahip olduğu makama saygı göstererek, Rumların sıradan bir temsilcisiymiş gibi davranmaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

EDEK, Anastasiadis’in, kriterler üzerinde uzlaşılmadan veya üzerinde uzlaşıya varılmış bir harita sunulmadan çoklu veya beşli konferansı kabul ettiğini; en kötüsünün de, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in ağzından, konferansta, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı tarafından temsil edileceğinin; Anastasiadis’in de, Kıbrıs Rum tarafını temsil edeceğinin açıklanması olduğunu kaydetti.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas da, Anastasiadis’in önceki gün yaptığı açıklamayla, siyasi açıdan ne kadar tutarsız olduğunu gösterdiğini söyledi. Anastasiadis’in birlikten söz ederken, diğer siyasi güçleri, bizzat kendisi Ulusal Konsey’i değersizleştirirken rıza göstermeye çağırdığını belirten Lillikas, Anastasiadis’i garantilerin devam etmesini kabul etmekle itham etti.

Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği de, Anastasiadis’in, toplumu bilinmeyen sonuçları olacak bir sürece sürükleyecek kararlar aldığını ve konferansa, Kıbrıs Cumhuriyeti temsilcisi olarak dışişleri bakanını göndermekle “kendi değerini düşürdüğünü” kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık