AktüelPolitikaAKEL: Eski Lefkoşa’yı militarize etme neofaşizmin değirmenine su taşır

AKEL Basın Sözcüsü Stefanu eski Lefkoşa’da asker ve polisin silahlı devriyeler başlatması kararının soru işaretlerine yol açtığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2019
Djumba Hotel & Cafe

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu eski Lefkoşa’da asker ve polisin silahlı devriyeler başlatması kararının soru işaretlerine yol açtığını söyledi.

Stefanu, militarizasyonun eski Lefkoşa sakinleri, ziyaretçiler ve turistler içerisinde güvenlik duygusunu güçlendirmediğini ve parmakları silahların tetiğinde asker ve polislerle bölgenin yollarının doldurulmasının kentin karakteriyle de bağdaşmadığını vurguladı. Yaratılan atmosferin bölgedeki ticari harekete ve faaliyete de yardımcı olmadığına işaret eden Stefanu, eski Lefkoşa hakkında suni olarak yayılan abartmaların ve tehlike tellallığının bölgede yaşayanların ve ziyaretçilerinin de çok iyi bildiği gibi oradaki gerçeklikle ilişkisinin olmadığını ifade etti.

Stefanos Stefanu, suç oranlarının artmasının başka ülkelerden insanların varlığıyla bağlantılı olarak gösterilmesinin bu konuda yapılan istatistiklerle sadece bağdaşmamakla kalmayıp, özünde yabancı düşmanı propagandanın temel unsurunu teşkil ettiğini dile getirdi.

Anastasiadis-DİSİ hükümetinin yurttaşlar arasında korku ve güvensizlik yaratıp, yasa ve düzeni uygulama gerekçesiyle güç gösterisi yapan Avrupa’daki başka sağcı ve aşırı sağcı hükümetleri muhtemelen kopyalamaya kalkıştığının altını çizen AKEL Basın Sözcüsü, göçmen ve mülteci meselelerinin hükümetin iletişim taktikleri çerçevesinde olamayacağını, hükümetin ve partisinin bu tehlikeli yaklaşımlarla aşırı sağın ve neofaşizmin değirmenine su taşıdıklarını belirtti.

Stefanu, hükümettekilerin aşırı sağ tarafından dayatılan gündemle oynamaya devam ettikleri takdirde aşırı sağı daha fazla güçlendireceklerini ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©