AktüelEkonomi PolitikKıbrıs SorunuPolitikaYüzleşmeAKEL: EOKA-B’nin cinayetlerini kınıyoruz

AKEL, bir açıklama yayınlayarak, EOKA-B’nin öldürdüğü, kayıp olan ve geçtiğimiz gün defin işlemleri gerçekleştilen Kıbrıslı Türklerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Kurbanları ister Kıbrıslırum, ister Kıbrıslıtürk sivil olsun, şovenizmin bütün cinayetlerini AKEL bir kez daha mahkûm edip kınamaktadır. Geçmişin yaralarını cesaretle sarmak ve barış içerisinde bir gelecek inşa etmek isteyen herkesin bu kınamayı yapması gerekir” ifadeleri kullanıldı. İşte açıklamanın tam metni: EOKA-B’nin Vahşetinin Kıbrıslıtürk Kurbanlarının Dün Yapılan Defin Töreni Hakkında 1974’te Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 21, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL, bir açıklama yayınlayarak, EOKA-B’nin öldürdüğü, kayıp olan ve geçtiğimiz gün defin işlemleri gerçekleştilen Kıbrıslı Türklerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kurbanları ister Kıbrıslırum, ister Kıbrıslıtürk sivil olsun, şovenizmin bütün cinayetlerini AKEL bir kez daha mahkûm edip kınamaktadır. Geçmişin yaralarını cesaretle sarmak ve barış içerisinde bir gelecek inşa etmek isteyen herkesin bu kınamayı yapması gerekir” ifadeleri kullanıldı.

İşte açıklamanın tam metni:

EOKA-B’nin Vahşetinin Kıbrıslıtürk Kurbanlarının
Dün Yapılan Defin Töreni Hakkında

1974’te Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde EOKA-B’nin vahşetinin kurbanı 15 Kıbrıslıtürkün dün yapılan defin töreni şovenizmin yurdumuzda yaşayan trajedinin en temel nedenlerden biri olduğunu hepimize hatırlatmaktadır. Kurbanların ailelerine, yakınlarına, dostlarına ve köylülerine AKEL olarak en içten taziyelerimizi ifade ediyoruz.

EOKA-B’ci faşistlerin bu üç köydeki toplu katliamının kurbanı olan 126 kişi asker değil, çoğu kadın ve çocuk olan korumasız sivil yurttaşlardı. Bu insanlardan çoğunun katledilmelerinden önce tecavüze ve şiddete uğradıkları da dikkate alındığında yaşananların daha da dehşet verici ve ürpertici olduğu görülmektedir. EOKA-B şovenizminin yol açtığı kanlı olaylar ve özellikle 14 Ağustos 1974’teki somut katliam daha sonrasında yaşanan katliam ve cinayetler dizisinin temel nedeni oldu. Ardından bazı Kıbrıslıtürk mücahitler Kıbrıslırum sivil yurttaşların katledildiği başka intikam cinayetleri dizisi gerçekleştirdiler.

Kurbanları ister Kıbrıslırum, ister Kıbrıslıtürk sivil olsun, şovenizmin bütün cinayetlerini AKEL bir kez daha mahkûm edip kınamaktadır. Geçmişin yaralarını cesaretle sarmak ve barış içerisinde bir gelecek inşa etmek isteyen herkesin bu kınamayı yapması gerekir.

Aynı zamanda tarihinin karanlık sayfalarının tekrarlanmasını istemeyen bir toplumun da şovenizme ve onu bugün yeniden üreten ideolojilere karşı mücadele etmesi gerekir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık