AktüelEkonomi PolitikKıbrıs SorunuMüzakerelerPolitikaAKEL: “Akıncı’nın Altının Oyulması Sorun Yaratıyor”

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı açıklamada AKEL’in yönelttiği sorulara hükümet cevap vermediği için bu soruları tekrarladı. Ardından gazetecilerin sorularına yanıt veren Andros Kiprianu, Cumartesi günü AKEL heyetinin Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni ziyaret edeceğini belirtti. Kiprianu önümüzdeki dönemde de bir araştırma vakfında konuşmak üzere Türkiye’ye gitmesinin muhtemel olduğunu ve bu ziyaret çerçevesinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’yla da buluşmayı hedefleyeceğini dile getirdi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile HP Başkanı Kudret Özersay’ın buluşmasının yanlış olup olmadığına...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 26, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı açıklamada AKEL’in yönelttiği sorulara hükümet cevap vermediği için bu soruları tekrarladı. Ardından gazetecilerin sorularına yanıt veren Andros Kiprianu, Cumartesi günü AKEL heyetinin Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni ziyaret edeceğini belirtti. Kiprianu önümüzdeki dönemde de bir araştırma vakfında konuşmak üzere Türkiye’ye gitmesinin muhtemel olduğunu ve bu ziyaret çerçevesinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’yla da buluşmayı hedefleyeceğini dile getirdi.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile HP Başkanı Kudret Özersay’ın buluşmasının yanlış olup olmadığına dair bir soruya Kiprianu “Sn. Neofitu tıpkı Sn. Özersay gibi siyasi parti başkanıdır” yanıtını verdi. Bunun üzerine Mavroyannis-Özersay buluşması hakkında görüşü sorulan AKEL Genel Sekreteri, kurumsal rolü olan bir kişinin Kıbrıs sorunuyla ilgili resmi görüşmelerde bulunmak için muadiliyle buluşması gerektiğini, Sn. Mavroyannis’in müzakereci olduğunu ve eğer bir şeyleri görüşmek istiyorsa bunu muadili olan müzakereciyle yapması gerektiğini, ancak şu anda Kıbrıstürk tarafında onun muadili bir müzakerecinin olmadığını ifade etti. Kiprianu kimsenin istediği bir kişiyle şahsi düzeyde bir araya gelip kahve içmesinin yasak olmadığını, ama Kıbrısrum tarafının müzakerecisinin görüşecekse Kıbrıstürk tarafının müzakerecisiyle görüşmesi gerektiğini ekledi.

Kıbrıstürk toplumunda şu anda var olan durumda böylesi temasların Sn. Akıncı’yı tedirgin edip etmediğine ve işgal altındaki bölgede gelecek “seçimler” için zemini hazırlamasında Ankara’ya yardımcı olup olmadığına yönelik bir soruya Andros Kiprianu, teorik olarak bizim de hedefimiz olan federasyon çözümünde en azından şu ana kadar ısrar ettiğini hepimizin bildiği Sn. Akıncı’nın altının oyulmasının sorun teşkil ettiği düşüncesinde olduğunu söyledi. Kiprianu, sorunun partiler arasındaki buluşmalar olmadığını, ancak Sn. Akıncı 2018 Nisan ayı sonunda müzakerelerin yeniden başlaması için öneride bulunduğunda, ciddi bir şekilde Sn. Akıncı’nın altının oyulmasının yaşandığını ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslıtürk liderin önerisine yanıtında, Sn. Akıncı’nın sunduğu öneriyle Türkiye’nin ne kadar hemfikir olduğunu ve Türkiye’nin iznini alıp almadığını sorduğunu hatırlattı.

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu bir yandan Kıbrıstürk toplumunun Türkiye’ye bağımlılıktan kurtulması gerektiğini söyleyip, diğer yandan Kıbrıslıtürk lider öneri sunduğunda kendisine Türkiye’nin iznini alıp almadığının sorulmasının en azından çelişkili olduğunu ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık