AktüelGazedda'nın GündemiAKEL 80 yaşında

AKEL, kuruluşununu 80’inci yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımlayarak, partinin milliyetçilik ve taksime karşı iki toplumun yeniden yakınlaşma köprüsü olduğu belirtildi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 14, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL, kuruluşununu 80’inci yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımlayarak, partinin milliyetçilik ve taksime karşı iki toplumun yeniden yakınlaşma köprüsü olduğu belirtildi. Açıklama şöyle:

Kıbrıs Sol’unun bilinen ve bilinmeyen tüm öncülerini saygı ve onurla anıyoruz

Bugün AKEL’in kuruluşunun 80. yıldönümü. AKEL 14 Nisan 1941’de Skarinu’da Kurucular Kurulu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kıbrıs’ın emekçi halkının legal olarak faaliyet gösteren kitlesel bir partinin varlığına duyduğu ihtiyaca cevap vermek için illegal olarak faaliyet sürdüren Kıbrıs Komünist Partisi’nin inisiyatifi ve ilerici kişilerle işbirliğiyle kurulan AKEL, sömürgeciliğe karşı hareketin ve işçi mücadelelerinin kitleselleşmesinin ürünüydü. KKP’den demokrasi, enternasyonalizm ve sosyalizm idealleri bayrağını devralan AKEL, kuruluşundan itibaren kendisini “demokratik, antifaşist, Hitler karşıtı” parti olarak tanımladı ve yüzlerce AKEL’ci Hitler faşizmi canavarının devrilmesi için dünya çapında verilen mücadeleye katıldı.

AKEL özgürlük ve kendi kaderini tayin için sömürgeciliğe karşı mücadele öncü oldu. Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçileri hakları için mücadelede birleştirdi ve Kıbrıs emekçilerinin önemli kazanımlar elde ettiği büyük grevlerin temel desteği oldu. Sömürgeciliğe ve cani Grivas terörizmine karşı mücadele etti. Kıbrıs’ın bağımsızlığını, adanın birliğini, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin dostluğunu savundu. EOKA-B faşizmine karşı halkı harekete geçirdi, darbecilere ve istilacılara karşı cumhuriyeti ve yurdu savundu. Milliyetçiliğe ve taksime karşı iki toplumun yeniden yakınlaşma köprüsü oldu.

80 yıllık tarihi boyunca ufuklarını açan ve açmaya devam eden AKEL, emekçilere ve çevreye saygılı ve herkes için refah üretecek farklı bir ekonomik kalkınma yolu önerisiyle Kıbrıs’ın ilerici kesimlerini birleştirmekte, kamu eğitimi ve sağlığı başta olmak üzere çalışanların ve gençlerin günümüzdeki ihtiyaçlarına cevap verecek, insan haklarını ve ekolojiyi temel alacak derin modernizasyonların devlette, kurumlarda ve toplumda gerçekleştirilmesi için mücadeleye devam etmektedir.

Bugün, 30 Mayıs milletvekilliği seçimleri öncesinde ülkenin ve halkın Meclis içinde ve dışında güçlü ve büyük bir Sol’a ihtiyacı olduğu kesindir. DİSİ hükümetinin yalpalamalarının yakınlaştırdığı nihai taksim tehlikesine karşı, işverenlerin ve bankaların keyfi tutumlarından emekçileri, küçük ve orta boyutlu işletmeleri savunmak için, devleti bir ganimete ve partisel çıkarlara hizmet aracına dönüştüren bir partiden halkın kurtulması ve ülkenin yönetiminde ilerici değişim için güçlü ve büyük bir Sol’a ihtiyaç olduğu kesindir.

Önce KKP ve devamında AKEL olarak partimiz bir asra yakın yaşam ve mücadeleleri boyunca yasaklanmalara, cinayetlere, hapislere, kovuşturmalara, zulümlere, iftiralara, tahrik ve saldırılara hedef oldu ve her seferinde boyun eğmeksizin, başı dik tüm güçlüklerin üstesinden gelmeyi başardı. Düzenin hizmetkârları AKEL’in sonunun geldiğini her ilan edişinde partimiz hatalarını ve zaaflarını özeleştirel olarak ele alıp düzelterek, güçlenerek yoluna devam etti. Çünkü halkımızın endişelerinin ve beklentilerinin bilincinde olarak emekçi halkımızla bağlarını her zaman güçlendirdi.

AKEL’in kuruluşundan 80 yıl sonra geriye dönüp bakıyoruz ve Kıbrıs Sol’unun bilinen ve bilinmeyen tüm öncülerini saygı ve onurla anıyoruz. Aynı zamanda AKEL’i halkımızın hizmetinde daha etkin kılma hedefi ve arzusuyla geleceğe umutla bakıyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık