AktüelİnsanAkdeniz’de Yine Yüzlerce Mülteci Boğuldu

Kışla birlikte hava şartlarının bozulmuş olmasına karşın Akdeniz üzerinden Avrupa’ya kaçışlar sürüyor. Son iki gün içinde 340’ın üzerinde mülteci boğularak can verdi. DW Türkçe’nin haberine göre,  Akdeniz sularındaki mülteci ölümleri hız kesmiyor. Son iki günde meydana gelen dört kazada 340’ın üzerinde mültecinin boğularak yaşamını yitirdiği bildirildi. Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Flavio Di Giacomo, insan tacirlerinin kötü hava koşullarını umursamadıklarını belirtti. Sözcü kurtardıkları mültecilerin, kötü hava şartlarına rağmen insan tacirleri tarafından teknelere zorla bindirildiklerini anlattıklarını belirtti....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kışla birlikte hava şartlarının bozulmuş olmasına karşın Akdeniz üzerinden Avrupa’ya kaçışlar sürüyor. Son iki gün içinde 340’ın üzerinde mülteci boğularak can verdi.

DW Türkçe’nin haberine göre,  Akdeniz sularındaki mülteci ölümleri hız kesmiyor. Son iki günde meydana gelen dört kazada 340’ın üzerinde mültecinin boğularak yaşamını yitirdiği bildirildi. Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Flavio Di Giacomo, insan tacirlerinin kötü hava koşullarını umursamadıklarını belirtti. Sözcü kurtardıkları mültecilerin, kötü hava şartlarına rağmen insan tacirleri tarafından teknelere zorla bindirildiklerini anlattıklarını belirtti.

Sadece perşembe sabahının ilk saatlerinde yaklaşık yüz kişinin boğulduğu, bu sayının son iki günde 340’ın üzerine çıktığı bildirildi. Salı günü de yaklaşık 150 kişinin bulunduğu bir tekneden ancak 15 kişinin kurtarıldığı ve geri kalanların boğulduklarının tahmin edildiği belirtildi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Libya’dan Akdeniz’e açılan yaklaşık 130 kişilik bir tekneden 27 kişiyi kurtarabildiklerini açıkladı. Örgüt Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu trajedi katlanılabilecek gibi değil” ifadelerini kullandı.

Rettung von Flüchtlingen im Mittelmeer (DW/K. Zurutuza)

2016 yılında Akdeniz’de hayatını kaybedenlerin bilançosu 2015 yılına oranla daha ağır. Uluslararası Göç Örgütü 2016 yılında yaklaşık 4 bin 500 kişinin boğularak yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Flavio Di Giacomo, yaklaşık 4 bin kişinin Libya ve Mısır’dan yola çıkıp İtalya’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık