AktüelEkonomiAkdeniz’de sular ısınıyor: Fransa ve İtalya da geldi

Doğu Akdeniz'de sular giderek ısınıyor. Türkiye'ye karşı, Kıbrıs Cumhuriyeti, Fransa ve İtalya atağa geçti, bölgede tatbikat yapma kararı aldı. Berlin de üç ülkeye destek verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 12, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Doğu Akdeniz’de sular giderek ısınıyor. Türkiye’ye karşı, Kıbrıs Cumhuriyeti, Fransa ve İtalya atağa geçti, bölgede tatbikat yapma kararı aldı. Berlin de üç ülkeye destek verdi. 

Türkiye ile Libya arasında mutabakat muhtırasının imzalanmasının ardından Doğu Akdeniz’de tansiyon yükselmiş durumda. Kıbrıs Savunma Bakanlığı, Fransa ve İtalya ile birlikte yarın ortak tatbikat yapacaklarını açıkladı.

La Repubblica’ya konuşan İtalyan yetkililer, “Ankara’ya mesaj açıktır; bayrağımızı göstermemiz gerekiyorsa hazırız” dedi

Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasının imzalanmasının ardından yapılacağı açıklanan tatbikat, Kıbrıs Cumhuriyeti kara sularında icra edilecek.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, İtalya da, Doğu Akdeniz’de devriye görevi yapan savaş gemisini Kıbrıs’a gönderdi. Martinengo adlı fırkateyn Larnaka Limanı’na demirledi.

Rum medyası da, İtalyan Gazetesi La Repubblica’nın haberini öne çıkardı.

Sahada bu gelişmeler yaşanırken, güvenlik uzmanı Metin Gürcan tartışılacak bir iddiayı gündeme getirdi. Gürcan sosyal medya hesabından “İtalya şu aralar sessiz sedasız NATO kapsamında Türk hava sahasını hava-füze tehdidinden koruma amaçlı Kahramanmaraş’ta görevli olan SAMP-T bataryasını söküyor. Aralık sonu Türkiye’den ayrılıyorlar. Acaba NATO neden süreyi uzat(a)madı?” paylaşımında bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık