AktüelPolitikaAkansoy: “Garanti sisteminin devamı ile bir çözüme ulaşmak imkansızdır”

"1960 Garanti sisteminin devamı ile bir çözüme ulaşmak imkansızdır."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 14, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

CTP milletvekili Asım Akansoy, bugün Yenidüzen gazetesinde yayınlanan yazısında, garantörlük sistemini eleştirilerde bulundu.

Akansoy yazısında “Türkiye’ye değer vermek, bölgedeki gücünü önemsemek, gözetmek ve birlikte çalışmak başkadır; çözümü engelleyecek anlamsızlaşmış 60 garanti sisteminin sözcüsü olmaksa bambaşka. Siyaset de burada başlar, gerçekleşmeyecek arzuların peşinde koşarak değil” ifadelerini kullanarak garanti sisteminine dair milletvekillerinin içinde bulunduğu suskunluğu ilk bozan kişi oldu.

Akansoy, “Birleşik Federal Kıbrıs’ın elbette yeni bir güvenlik rejimine ihtiyacı vardır. Bu rejim kurgulanırken Türkiye’nin ciddi sorumluluğu, görevi ve rolü olacaktır. Kıbrıslı Türklerin bu noktada bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. 1960 Garanti sisteminin devamı ile bir çözüme ulaşmak imkansızdır.” ifadelerini de kullandığı yazısında, “Nasıl ki, etkin katılımı içeren bir siyasi eşitlik anlayışı olmazsa olmazımızdır, yeni güvenlik rejimi bağlamı da aynı çerçevede ele alınmalıdır; sorumlulukla ve ciddiyetle. Mesele zaten bu noktada kilitlenmektedir” dedi.

Yazının tamamını okumak için:

Çözüm için; sorumluluk ve ciddiyet – Asım Akansoy

“Biz, Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye Cumhuriyeti olarak çözümden yanayız. Ama siyasi eşitliği ve de aynı şekilde Kıbrıs Türk halkının tüm haklarını etkin katılım dahil, koruyan bir çözüm varsa biz buna varız. Yok efendim, ‘Sıfır garanti, sıfır güvenlik’. Ne dedik bunun için? ‘Rüya bile olamaz, hayal bile olamaz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık