AktüelPolitikaAkansoy: ELAM yasaklanmalı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa milletvekili Asım Akansoy, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, ELAM’ın bayrak yapma eylemini kınadığını vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa milletvekili Asım Akansoy, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, ELAM’ın bayrak yapma eylemini kınadığını vurguladı.

Faşizmin dilinin, dininin, ırkının ve milliyetinin olmadığını belirten Akansoy, “Beslendikleri alan karşılıklı etnik, dini tepkidir. Demokrasi ve insanlık düşmanıdır” dedi.

Akansoy, ELAM’ın yasaklanması gereken bir örgüt olduğunu, gerekli her türlü tavrın, en üst düzeyde sergilenmesi gerektiğini belirterek, “Faşizmin dili, dini, ırkı yoktur, milliyeti yoktur. Beslendikleri alan karşılıklı etnik, dini tepkidir. Demokrasi ve insanlık düşmanıdır. Ve evet ELAM yasaklanması gereken bir örgüttür. Gerekli her türlü tavır, en üst düzeyde sergilenmelidir. Kınarım” dedi.

Asım Akansoy’un açıklaması:

“Bugün dünyadaki en büyük tehlikelerin başında 21. Yüzyıl Faşizmi gelmektedir.  Bu hareketler, her ülkede giderek artan oranda büyüyerek etnik kimlik üzerinden siyasete girmekte, yabancı düşmanlığı ve sosyoekonomik mağduriyet üzerinden çoğalmaktadır.  Çoğu zaman derin devlet bağlantılı ve taşerondur bu tür örgütler. Kolay yönlendirilirler.  Bazen susan, gerektiğinde ortaya çıkan ELAM, bu ada için çok büyük sorundur. ELAM’ın provokatif bayrak yakma girişimi yanında gencecik insanları yanına çekebilmesi de bir o kadar düşündürücüdür. Eğitim sistemlerinin de bunun yaratılmasında büyük katkısı vardır. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü yok edip siyasetçileri, gazetecileri, aydınları hapishanelerde süründüren faşizm, Meclis damlarında açtıkları saçma bayraklarla halkın iradesini yerle bir etmeyi, halkın temsilcilerini yuhalamayı çok iyi bildiği gibi, gerektiğinde bayrak yakmayı da insan yakmasını da iyi bilir. Faşizmin dili, dini, ırkı yoktur, milliyeti yoktur. Beslendikleri alan karşılıklı etnik, dini tepkidir. Demokrasi ve insanlık düşmanıdır. Ve evet ELAM yasaklanması gereken bir örgüttür. Gerekli her türlü tavır, en üst düzeyde sergilenmelidir. Kınarım.  Daha önce de üzerinde durduğum gibi, bu tür hareketleri bir toplumun geneline şamil kılmaya çalışmak ve toplumsal karşı tepkiye dönüştürmek en büyük hata olur. Bu tür provokatif tepkiler üzerine siyasi pozisyon almaksa intihar! Bu oyuna gelmeyelim. Gelin dünyadaki tüm faşist örgütlere ve zihniyete karşı demokrasi ve barış bayrağını, insanca bir yaşam için yükseltelim. Her zaman ve herkes için.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©