koronavirusAkansoy: Böyle giderse hastaneler dolup taşacak, ölümler artacak

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Mustafa Akansoy, son 24 saatte vaka sayısının 100’e yaklaştığını ve böyle giderse 5 gün içinde tüm kapasitenin dolacağını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Mustafa Akansoy, son 24 saatte vaka sayısının 100’e yaklaştığını ve böyle giderse 5 gün içinde tüm kapasitenin dolacağını söyledi

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Akansoy, sağlık personeli için önümüzdeki 5 günün çok sıkıntılı olacağına işaret etti.

Akansoy, “Son 24 saatteki vaka sayısı 100′ e yaklaştı. Bu şekilde devam ederse 5 gün içerisnde tüm kapasitemiz dolar ve Lefkoşa Devlet Hastanesi de pandemi hastanesi olur yeniden” dedi.Korona olmayan hastaların, salgın yüzünden hastaneye gelmemelerinden dolayı, koronadan daha fazla ölüm yaşanacağının altını çizen Akansoy, zamanın komşuyla kahve içilecek, işe gidilmediği için aileyle toplanacak zaman olmadığını vurguladı.

Akansoy, “Zaman sadece çekirdek ailenizle birlikte kalma zamanıdır. Bunun ayıbı yoktur, misafir kabul etmeyiniz” dedi.

Pekçok noktada polis ekiplerinin kontrol yaptığını ama daha sıkı önlemlere ihtiyaç olduğunu belirten Akansoy, sadece ilçe içinde değil, ilçeler arasında seyahate de izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Akansoy, “Hatta vaka sayısının çok az olduğu veya hiç olmadığı ilçelere, diger ilçelerden PCR testi negatif olanlar kabul edilmelidir. Artık temaslı olduğunu saklayanlara, evde güya kendini izole edenlere gereken yaptırım uygulanmalı; en azından isimleri afişe edilmelidir” dedi.

Akansoy, herşeyin kuralına göre yapılması halinde, önümüzde çok yoğun 5 gün ve işleri yoluna koymak için 14 günümüz olduğunu belirterek, bu süre içerisinde siyasilerin topluma örnek olması, maskesiz dolaşmaması gerektiğine işaret etti.

Akansoy, “Acil ihtiyaç dışında katiyetle evimizden ayrılmamalıyız. Hem hamama gireceksiniz hem de terlemeyeceksiniz. Böyle birşey yoktur. Artık ülke olarak hamamdayız ve çok ama çok terleyecegiz. Dilerim ki tek sorun bu olur” dedi.

Bulaşma artarsa kapanmanın uzayacağını, hastanelerin dolup taşacağını ve ölümlerin de çok artacağını söyleyen Akansoy, önemli olanın hep birlikte karar vermek olduğunu hatırlattı.

Akansoy, “Bana sorarsanız hala daha geç değil. Sevgili Halkımız, bize zaman kazandırmanız şarttır. Kararınız evde kalmak, temaslıysanız hemen bildirmek olmalıdır. Sizlerden SON BİR CÜRET göstermenizi, dayanmanızı ve kurallara uyamanızı istiyorum” dedi.

Akansoy son olarak şunları kaydetti:

“İnan ki sizlerin göstereceği gayret biz sağlıkçıların hevesini ve azmini arttıracaktır.

Mart 2020’de sizlere bir SÖZ vermiştik ve bir de SÖZ almıştık. Düşüp bayılana kadar sizlere bakacağımıza, ne olursa olsun pes etmeyeceğimize söz veriyoruz.

Sizler de şimdi bize söz verin ve bu sözü tutun. evde kalın, misafir kabul etmeyin, maskesiz adım atmayın.

Değerli polislerimiz, sizler olmadan bu ışı bıtırmemiz çok zor. Muhtarlarımız. sizlerin de daha etkin olmanız ve bölgelerinizde yardıma ihtiyacı

Olanları bir an önce saptamanız gerekiyor. Temaslılarınızı saklamayınız, mutlaka bu kışıleri bıldiriniz.

Son olarak; sizleri son cürete davet ediyorum.

Saygılarımla.

Dr. Mustafa Akansoy

Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık