AktüelGazedda'nın GündemiAkansoy: Ali Bizden’i Türkiye’ye almayan zihniyet, Alaattin Çakıcı’yı kktc’ye gönderiyor

"Faşist 12 Eylül rejimi döneminde de pek çok Kıbrıslı Türk ya sınır dışı edilmiş veya Türkiye'ye giriş yasağı ile uzaklaştırılmıştı"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

CTP Milletvekili Asım Akansoy 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çalışma arkadaşı Ali Bizden’e Türkiye’ye giriş yasağı konulmasına tepki göstererek “yapılanı kabul etmek mümkün değildir” dedi.

Akansoy kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Ankara hükümetinin düşüncelerinden dolayı arkadaşlarımıza ülkeye giriş yasağı koymuş olması, yeni bir uygulama değil. Faşist 12 Eylül rejimi döneminde de pek çok Kıbrıslı Türk ya sınır dışı edilmiş veya Türkiye’ye giriş yasağı ile uzaklaştırılmıştı” vurgusunda bulundu.

“Ali Bizden’i Türkiye’ye almayan zihniyet, Alaattin Çakıcı’yı KKTC’ye gönderiyor” diyen Akansoy’un açıklaması şöyle:

Sevgili Ali Bizden yapılanı kabul etmek mümkün değildir. Ali Bizden’in sonuna kadar yanındayım. Katılsak da katılmasak da dostlarımızın ya da kişilerin görüşlerini her platformda özgürce ifade etmesi için yanında olacağız. Bu en basit düşünce özgürlüğü ve demokrasi gereğidir. Ali Bizden’in, hangi gerekçe ile potansiyel tehdit, tehlike, güvenlik tehditi olarak görüldüğü açıklanmalıdır. Ankara hükümetinin düşüncelerinden dolayı arkadaşlarımıza ülkeye giriş yasağı koymuş olması, yeni bir uygulama değil. Faşist 12 Eylül rejimi döneminde de pek çok Kıbrıslı Türk ya sınır dışı edilmiş veya Türkiye’ye giriş yasağı ile uzaklaştırılmıştı. Ali Bizden’i Türkiye’ye almayan zihniyet, Alaattin Çakıcı’yı KKTC’ye gönderiyor. Hükümet ve Cumhurbaşkanlığından ise ses çıkmıyor. Durum bu, zihniyet bu..TC’ye giriş yasağı konan kişilerin listesi olduğundan bahsediliyor. Bu liste ‘gerekçeleri’ ile açıklanmalıdır. Bu konuda esas sorumlu Sayın Tatar ve Sayın Saner’dir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık