AktüelGazedda'nın GündemiYüzleşmeAkansoy: Acı ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmaktan utanmıyor musun Tatar?

"Seni insanlığa davet ederim."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

CTP Milletvekili Asım Akansoy faşist EOKA-B tarafından 1974’te katledilen ailesinden 5 kişinin dün sivil bir törenle defnedilmesine seçtirilmiş cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın tepki göstermesine cevap vererek “Acı ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmaktan utanmıyor musun Tatar?” diye sordu.

Seçtirilmiş cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maratha/Muratağa’da 14 Ağustos 1974’te faşist EOKA-B’ciler tarafından katledilerek toplu mezara gömülen ve Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından kimliklendirilen Akansoy ailesinden 5 kişinin  sivil bir törenle defnedilmesine tepki gösterdi. Tatar yaptığı yazılı açıklamada “bundan böyle şehitlerimiz ile ilgili konularda bireysel tercihlerin devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır” dedi.

Söz konusu açıklamanın ardından 5 kişiyi dün sivil bir törenle defneden Akansoy ailesinden CTP Milletvekili Asım Akansoy, Tatar’ın açıklamalarına cevap verdi. Asım Akansoy kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “acı ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmaktan utanmıyor musun Tatar?” diyerek Ersin Tatar’ı insanlığa davet etti.

Seçtirilmiş cumhurbaşkanı Tatar’ın Akansoy ailesinden 5 kişinin  sivil bir törenle defnedilmesine tepki gösterdiği açıklamada şunları demişti:

“Muratağa Sandallar Şehitliği’nde 5 şehidimiz için düzenlenen sivil tören, ailenin isteği doğrultusunda gerçekleşmiş olup, yine aynı istek doğrultusunda devlet töreni düzenlenmemiştir. Geçmişte de yine bazı ailelerin isteği doğrultusunda bazı şehitlerimiz de devlet töreni ile defnedilmemişti. Ancak bu şehitlerimiz, bu ülkenin ve bu halkın da evlatlarıdır. Bizlere düşen görev, hassasiyetimiz ve büyük duyarlılığımız, şehitlerimizin, diğer şehitlerimiz gibi devlet töreni ile defnedilmesidir. Bundan böyle şehitlerimiz ile ilgili konularda bireysel tercihlerin devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır.”

Akansoy ailesinden CTP Milletvekili Asım Akansoy ise Tatar’ın açıklamasına verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı:

“Acı ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmaktan utanmıyor musun Tatar ? Sen ve Güneydeki senin gibi düşünenlerin yarattığı bu acı ve gözyaşları üzerinden de devletçilik mi oynayacaksın ? İş bu noktaya mı geldi ? Seni insanlığa davet ederim.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık