AktüelPolitika“Akademide Çeşitlilik” konferansı büyük ilgi gördü

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi kapsamında, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) işbirliği ile düzenlenen Akademide Çeşitlilik Konferansı büyük bir ilgi ile 30 Kasım Cumartesi günü gerçekleşti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi kapsamında, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) işbirliği ile düzenlenen Akademide Çeşitlilik Konferansı büyük bir ilgi ile 30 Kasım Cumartesi günü gerçekleşti. 

Kuir Kıbrıs Derneği ve DAÜ işbirliğinde gerçekleşen Akademide Çeşitlilik Konferansı’nın hedefleri, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) insan haklarına erişimini sağlamaya yönelik mücadelede, toplumdaki farkındalığı arttırmaya yönelik adımlar atmak ve bu sayede cinsel yönelim, cinsiyet kimliği temelli yaşanan ayrımcılıkları azaltmayı sağlamaktır. 

Bu doğrultuda, Konferans, akademik alanda birbirinden çeşitli konulara değinen oturumlara ve konuşmacılara ev sahipliği yaptı. 200 katılımcının yer aldığı konferansta, açılış konuşmalarının hemen ardından, Oxford Üniversitesi’nden Dr. Clara Barker “Akademide Çeşitlilik” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Dr. Barker konuşmasında trans kadın olarak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında verdiği mücadeleyi ve kendi hayat hikayesini aktardı. Dr. Barker’ın ardından çeşitli alanlarda çalışmalar yapmış konuşmacıların olduğu toplam 4 oturum gerçekleşti. Bunlar, “LGBTİ+’ların İnsan Hakları ve Farkındalık”, “Akademi ve Aktivizm”, “Bilim ve Edebiyat” ve son olarak da “Gençlik ve Eğitim” oturumları oldu.

İlk oturumda, LGBTİ+ terminolojisine ve LGBTİ+’ların yaşadığı ayrımcılığa, yerel mevzuatlara ve pratiklere değinilirken, ikinci oturumda bilgilendirici ve örnek teşkil edecek LGBTİ+ kapsayıcı akademik çalışmalara yer verildi. Öğleden sonra gerçekleşen ilk oturumda, Avrupa’dan, Türkiye’den ve Kıbrıs’tan konuşmacıların bulunduğu edebiyat ve bilim alanında LGBTİ+ kapsayıcı alternatifler anlatıldı. Konferansın  son oturumda ise ilk okullardan üniversiteye toplumsal cinsiyet eşitliğinden ve Kuir Kıbrıs Derneği’nin mücadele tarihine yer verildi. 

Renklerin Çeşitliliği Proje Koordinatörü Erman Dolmacı, başarı ile gerçekleşen bu konferansın kolektif bir ekibin ve büyük bir emeğin sonucu olduğunu vurguladı. Ayrıca DAÜ gibi köklü bir eğitim kuruluşunun konferans için Kuir Kıbrıs Derneği ile işbirliği yapmasının da kapsayıcılık adına çok önemli olduğunu belirtti.  

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©