AktüelEkonomi PolitikAirbnb’de evi olanlar, devlete bildirim yapmak zorunda kalacak!

Airbnb gibi internet sitelerinde konaklama hizmeti veren kişilerin, Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen yeni yasa uyarınca devlete kaydolmaları gerekecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 17, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Airbnb gibi internet sitelerinde konaklama hizmeti veren kişilerin, Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen yeni yasa uyarınca devlete kaydolmaları gerekecek.

Hem yeni hem de mevcut konaklamayı kapsayan tasarı 52 milletvekilinin onayı ve iki milletvekilinin reddi ile oy çokluğuyla kabul edildi.

Tasarı, iktidardaki DİSİ parti lideri Averof Neophytou ve EDEK Milletvekili Elias Myrianthous tarafından önerildi. Teklif, mevcut Airbnb sahiplerinin, kararı kendileriyle uyumlu hale getirme süresini uzatan bir maddeyi içerecek şekilde değiştirildi. Süre bir yıldan iki yıla çıkarıldı.

Öte yandan, ilk kez Airbnb’ye kayıt olmak isteyen yeni ev sahipleri hemen kayıt olmak zorunda kalacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti Turizm Bakanı Savvas Perdios, geçen Ekim ayında milletvekillerine Airbnb ve Booking.com gibi platformlarla görüştükten sonra, ev sahiplerinin evlerini üçüncü kişileri kullanmasına izin vermeden önce kullanıcıların Kıbrıs Hükümeti tarafından sağlanan bir seri numarası girmeleri gerektiğini kabul ettiklerini söyledi.

Tasarı, kiralanan her mülke bir numara verileceği ve böylelikle kısa süreli konaklama için özel bir kayıt oluşturmayı amaçlıyor. Perdios’a göre, bu sayı daha sonra çevrimiçi platformlara sunulacak ve reklamı yapılan mülkün hükümet tarafından onaylanması sağlanacaktır.

Cyprus Mail’in haberine göre, platformlar yetkililere vergilendirme amacıyla yardımcı olabilecek işlemle ilgili bilgiler sağlamayı kabul ettiğini de bildirdi.

Kuzeyde ne olacak?

Öte yandan, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklardan yararlanarak Airbnb üzerinden ev kiralama hizmeti sunan Kıbrıs’ın kuzey yarısındaki evlere ise, alınan bu yeni kararla birlikte ne olacağı bilinmiyor.

Ekonomist Mertkan Hamit konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Güneyde, bugün geçen bir yasa ile önümüzdeki günlerde Booking veya Airbnb gibi platformlarda mekan listelemek, Kıbrıs hükümetinden alınacak bir seri numarasına bağlanacak. Böylelikle, kişilerin gelirleri de vergilendirilebilecek.

Ancak, bunun kuzeye ciddi biçimde olumsuz yansıma ihtimali mümkün. Adanın kuzeyinde olan mülkleri listelemek mümkün olmayacak. Mevcut listelenmiş mülkler belli bir süre içinde bu platformlarda yer almayabilir. Muhtemelen, Türk malı olmayan diğer mülklerin tekrar listelenmesi de çok düşük bir ihtimal olacak.

Bu durumda ekonominin önemli sektörlerini oluşturan turizm ve inşaat sektörünün ciddi bir krize gireceğini söyleyebiliriz. Eşdeğer veya tahsis araziler üzerindeki mülklerin turizm amaçlı kullanılması zorlanacağı gibi boş konut stokunun kira gelirlerini de düşürmesine neden olabilir.

Bu noktada, hükümet kanadı ve cumhurbaşkanlığının bu konuya yönelik popülizmden uzak, yapıcı bir diyalog ortamı yaratması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Hatta, daha dürüst olursam Kıbrıs sorununa erken zamanda siyasi bir çözüm bulunmazsa, altından kalkılamayacak bir enkaz ile karşı karşıya kalınacak.

Suçlama oyunlarının bu dakikada bir şey getirmeyeceğinin bilinciyle, sorumlu bir sürecin yürütülmesi son derece önemli olacak.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık