koronavirusAile içi şiddet arttı: 20 günde 2 bin 75 çağrı

Politis ve diğer gazeteler, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, korona virüsün yayılmasının önlenmesi için alınan tedbirler nedeniyle aile içi şiddet olaylarının artış gösterdiğini yazdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Politis ve diğer gazeteler, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, korona virüsün yayılmasının önlenmesi için alınan tedbirler nedeniyle aile içi şiddet olaylarının artış gösterdiğini  yazdı.

Gazete, Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Derneği’nin  (SPAVO) açıkladığı verilere dayanarak, Güney Kıbrıs’ta ilk vakanın görüldüğü zamandan 31 Mart tarihine kadar “1440” yardım hattına 2 bin 75 çağrı yapıldığını belirtti.

Habere göre SPAVO, yardım hattına yapılan 2 bin 75 çağrıdan 921’ine yanıt verildiğini, geriye kalanlara ise hatların yoğun olması ve bilinmedik içerikler nedeniyle yanıt verilemediğini ifade etti.

SPAVO, 23 günlük dönemde, sığınma alanları için 15 çağrı, bireysel danışmanlık için 12, aile içi şiddet için ise 230 çağrı yapıldığını belirtti.

SPAVO açıklamasında ayrıca, önceki aylara göre Mart ayında, aile içi şiddet oranın yüzde 47’ye ulaştığını ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık