AktüelGazedda'nın GündemiAhmet An: Karar barış ve çözüm yanlılarını korkutma amacı taşıyor

"Seçim öncesi federasyon yanlılarını, çözüm yanlılarını, barış yanlılarını, Türkiye’nin buradaki işgaline karşıt olanları bir liste yapın dediler herhalde. Biz bunları korkutalım dediler. "
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’ye “milli güvenlik aleyhine faaliyetleri” gerekçesiyle alınmayan ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kıbrıs’a geri gönderilen yazar Dr. Ahmet Cavit An, söz konusu kararın barış ve çözüm yanlılarını korkutma amacı taşıdığını söyledi.

İzmir’e gitmek üzere Ercan Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na sabah saat 06.20’de inen araştırmacı yazar Dr. Ahmet Cavit An, “G-82” olarak kodlanan “milli güvenlik aleyhine faaliyetler” gerekçesiyle ilk uçakla geri gönderildi. Havalimanında görevli polis eşliğinde üzerinde “Göç İdaresi” yazan bir odaya alındığını belirten An, kendisine, hakkındaki kararın geçen yıl Eylül ayında alındığını ve detaylı bilginin de Kıbrıs’taki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden alınabileceğinin söylendiğini aktardı. Kıbrıs’ın alternatif tarihi üzerine çalışmaları bulunan Cavit An, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan gazeteci Sedat Yılmaz’a anlattı. 

KARAR BARIŞ YANLILARINA KARŞI  

İnternette edindiği bazı bilgilere göre aynı konumda 32 kişilik bir liste olduğunu ifade eden An, hakkındaki kararın geçen yıl Eylül ayında alındığını ve bunun da son cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir ay öncesine tekabül edilmesinin tesadüf olmadığını dile getirdi. Kararın Kıbrıslı aydın, muhalif ve barış yanlısı olanlara karşı olduğunu belirten An, “Seçim öncesi federasyon yanlılarını, çözüm yanlılarını, barış yanlılarını, Türkiye’nin buradaki işgaline karşıt olanları bir liste yapın dediler herhalde. Biz bunları korkutalım dediler. Böyle istediler. Onların bürokrasisi de böyle çalışır” dedi.  

‘46 SENEDİR NE YAPIYORSUN?’  

Bu kararın siyasal olduğunun altını çizen An, 2003’te Türkiye’ye karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açtığı davayı kazandığını hatırlattı. Daha önce Facebook sayfasında başkasına ait paylaştığı bir karikatürde Türkiye’ye terörist denildiği yönünde suçlamalara da maruz kaldığını vurgulayan An, “Kaldı ki şimdi ben Türkiye’ye terörist dersem, o karikatürde olduğu gibi, haksız sayılmam. Sen Suriye’nin kuzeyini işgal ettin, Irak’ın kuzeyini işgal ettin. Benim ülkemde de 160 bin Kıbrıs Rum’u, 40 bin Kıbrıslı Türk’ü göçmen yaptın. Adada 46 senedir ne yapıyorsun? Bu sürede 150 bin nüfus aktardın, Kıbrıs Türkleri azınlığa düştü” diye konuştu.  

G82 KODU NEDİR? 

“G82” kodu, “milli güvenlik aleyhine faaliyetler” olarak nitelendiriliyor ve bu kapsama alınan kişiler sınır dışı ediliyor.Farklı harfler, farklı kategorilerden kişileri temsil ediyor.  Buna göre, “A” kodu mahkeme kararlarını,  “Ç” kodu geçici olarak ülkeye giriş yasaklarını, “G” ve “O” kodu ülkeye giriş yasaklarını belirtirken,  “N” kodu ise (çalışma koşullu) izne dayalı girişle ilgili. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık