AktüelEkolojiAgia Paraskevi Kilisesi kaderine terk edildi

Mağusa Canbulat Mahallesi’nde (Altıok Kahvesi) bulunan, yıllardır yağmalanıp kaderine terk edilmiş tarihi kilise, tamamen yıkılmak üzere.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 21, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Mağusa Canbulat Mahallesi’nde (Altıok Kahvesi) bulunan, yıllardır yağmalanıp kaderine terk edilmiş tarihi kilise, tamamen yıkılmak üzere.

Agia Paraskevi Kilisesi kaderine terk edildi. 90’lı yılların sonuna doğru çanı ve haçı çalınan, geçtiğimiz yıllar boyunca çatısı ve iç duvarı talan edilen kilise, tamamen yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Kilisenin yanına yapılan parkın ardından; kilise içinde ateş yakıldığı ve tuvalet olarak kullanılmasından tahribatı arttığı da ifade edilirken, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan kilisenin tehlike saçmaya başladığı belirtildi.

Fotoğraf: Doğgül Akgül

Yağışlardan dolayı kilise duvarları yıkılıyor

Kişisel sosyal medya hesabından bilgi veren Doğgül Akgül, geçtiğimiz günlerde Mağusa bölgesinde etkili olan fırtına ve aşırı yağış sonrasında kilisenin duvarlarının yıkılmaya başladığını ifade ederek, her yıl belli aralıklarla kiliseye gelip içini temizleyen Kıbrıslırumlar haricinde, bu tarihi yapıya hiçbir şekilde müdahale edilmediği de belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık