AktüelPolitikaAfrika’ya açılan davada karar yarın!

Afrika Gazetesi'nin TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili olarak yayınladığı karikatür ve ardından Türkiye Büyükelçiliği emriyle açılan davada karar yarın okunacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 15, 2019
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Fasıl Ceza Yasası’nın 20, 35 ve 68. maddelerine aykırı “Yabancı Devlet Yetkililerine Hakaret” iddiasıyla yargılanan Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile Gazete Direktörü Ali Osman Tabak hakkında karar 16 Mayıs’ta (yarın) saat 14.00’te Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde okunacak.

Öte yandan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Basın Emekçileri Sendikası yayımladığı ortak basın açıklamasıyla tüm yurtseverleri yarın Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne davet etti.

Açıklama şöyle:

16 Mayıs 2019 tarihi hem ülke demokrasimiz hem de ifade ve basın özgürlüğü adına dönüm noktasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 22 Ocak tarihinde linç edilmek istenen Afrika Gazetesi çalışanlarına yönelik susturma operasyonu bizzat Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından yargıya taşınmış ve gazetede yayınlanan bir kolaj yüzünden Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile Gazete Direktörü Ali Osman Tabak’ın mahkumiyeti istenmiştir.

Bu talep ve isteğin en net örneği ise Türkiyeli yetkililerin ülkemizdeki yargıya müdahale olarak kabul edilecek olan “Bu davayı yakından takip edeceğiz ve mahkum olmaları için gereğini yapacağız” açıklamasıdır.

Tüm bu demokrasi dışı tavırlara ve yargımıza yapılan müdahalelere karşı çıkmak, aynı zamanda da basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmak için 16 Mayıs Perşembe günü saat 14.00’de tüm demokrasiye ve insan haklarına inanan ilerici ve aydın kesimleri Afrika Gazetesi davasının kararının okunacağı Lefkoşa Mahkemesi önünde toplanmaya davet ederiz. “Bu memleket bizim” diyen ve Kıbrıs kimliğine ve kültürüne sahip çıkan herkes bu mücadelede safını net olarak belli etmelidir.

Saygılarımızla.

KTÖS Genel Sekreteri
Şener Elcil

Basın-Sen Başkanı
Ali Kişmir

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..