AktüelGazedda'nın GündemiAfrika Gazetesi’nin logosu üstünden ırkçılık tartışması

Uluslararası öğrencilerin Kıbrıs'ın kuzeyindeki birliği VOIS Cyprus'un kurucularından Emmanuel Achiri, kişisel sosyal medya hesabından Afrika Gazetesi'nin logosuna yönelik açıklamalarda bulundu. Şener Levent ise 12 Haziran tarihli köşe yazısıyla iddialara yanıt verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 17, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Uluslararası öğrencilerin Kıbrıs’ın kuzeyindeki birliği VOIS Cyprus’un kurucularından Emmanuel Achiri, kişisel sosyal medya hesabından Afrika Gazetesi’nin logosuna yönelik açıklamalarda bulundu. Şener Levent ise 12 Haziran tarihli köşe yazısıyla iddialara yanıt verdi.

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan VOIS Cyprus kurucu ortağı ve Başkanı Emmanuel Achiri, Afrika Gazetesi’nin logosunda kullanılan maymun sembolünü ırkçı olarak niteledi. Achiri açıklammasında, şunları kaydetti:

insani değerleri benimseyen sözde sol kanat ilerici gazeteniz! Sol kanat olduğunu söylüyor ve açıkça, isteyerek ırkçılık yapıyor. Şener Levent’i bu cepheden görüyoruz. Bilmezlikten gelemezsiniz, çünkü birkaç kez bu konuyu size ve personelinize şahsen ilettim. Kendine sol kanat veya ilerici deme. Bunu gören ve sessiz kalmayı tercih eden tüm medya çalışanlarına ve aktivistlerine çağrım; sessizliğiniz sağır ediyor!

Etnik ve ırkçı gruplara yönelik “maymun” benzetmesinin karanlık ve uzun bir ırkçı geçmişi var.

Bu konuyu bir süre önce tartışmak için gazete editörleri bir araya geldim. Bana gazetenin tarihsel gelişimini açıkladılar. Bununla birlikte, niyetlerine bakılmaksızın, Afrika seçimi ve maymunun kullanımının iki düzeyde sorunlu olduğunu söyledim.

Birincisi, Avrupa’dan Afrika’ya, parlaklıktan karanlığa geçmenin bir sembolü olarak geçiş yapmak, Afrika’nın az gelişmiş ve geriye dönük kalıplaşmış kalıplarını güçlendirir. Ayrıca, “maymun”un seçimi gerçekten rahatsız edici ve kökeni ırkçılığa dayanıyor.

Sohbetimiz sırasında, bu etkilerin tamamen farkında olduklarını fark ettim çünkü birkaç Afrikalı öğrenci daha önce bu konuyla ilgili kendilerine bilgi verdi. Konuyu arkadaşça çözebilmek için anlaşmaya vardık. VOİS’in onlara yeni bir logo tasarlamasını teklif ettim. Ayrıca birlikte bir ırkçılık karşıtı program üzerinde çalışmayı kabul ettik.

Bir ay sonra yeni tasarlanan logo ile geri döndüm. Rahatsız edici olduğunun farkında olmalarına rağmen logoyu değiştirme fikrinden vazgeçtikleri bana bildirildi. Yine de aşırı tepki göstermedik, bazı arkadaşlarımızla (Agnieszka, Faika ve Aylin Zeybek) temasa geçtik ve arabuluculuk etmelerini istedik. Hepsi yaptı, ama Şener Levent Bey, değiştirmeyi reddetti.

Levent: Hepimiz maymundan geldik

Öte yandan Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent, 12 Haziran tarihli köşe yazısında, konuyla ilgili tartışmaya katıldı.

Levent köşe yazısının bir bölümünde şu ifadelere yer verdi:

Biz o logoya bir maymuncuğu değil, bir Kıbrıs eşeği de koyabilirdik…

Ama eşekle Kıbrıslı olmaktan başka hiçbir ortak yanımız yok!

Bizden akıllı olduklarını biliyorum…

Ama yetmez…

Biz eşekten gelmedik…

Maymundan geldik…

Bizim en eski atamız…

Dokundurtmayız!

Levent’in köşe yazısının tamamı şöyle:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık