AktüelPolitikaAfrika Gazetesi’ne açılan davada beraat kararı

Afrika Gazetesi'ne TC Büyükelçiliği'nin emriyle açılan davada karar açıklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 16, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin emriyle, Afrika Gazetesi’nde yayımlanan bir karikatür/kolajla ilgili açılan davada karar bugün açıklandı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi, davaya konu edilen gazeteye müdahale edilmesine gerek duyulmadığına yönelik karara vardı.

Yargıç Cenkay İnan’ın açıkladığı kararda, yapılan yayınla kktc-TC ilişkilerinin bozulduğuna yönelik somut bir delil olmadığına da işaret edildi. İnan okuduğu kararda, siyasilerin eleştirilere karşı daha toleranslı olması gerektiğini de ifade ederek, ifade özgürlüğünün demokratik toplumlarda olmazsa olmaz olduğunu belirtti.

Mahkeme, iddia makamının tanıklarının büyük kısmının kktc ceza yasası ve AİHM kararlarını dikkate almadığı için yeterince bilimsel bulmayıp itibar etmedi. Mahkeme yayınlanan kolajın ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna karar verdi.

Yapılan açıklamanın ardından, Fasıl Ceza Yasası’nın 20, 35 ve 68. maddelerine aykırı “Yabancı Devlet Yetkililerine Hakaret” iddiasıyla yargılanan Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile Gazete Direktörü Ali Osman Tabak’ın beraat ettiği açıklandı.

Yenidüzen Gazetesi’nin haberine göre, kararla ilgili açıklama yapan Gazeteci Şener Levent davaya cinayet davası gibi bakıldığını söyledi.

Şener Levent özetle şunları söyledi; “Tarihi bir karardır bu. TC Elçisi Derya Kanbay polise bizi şikayet etmişti. Şikayetinde Kıbrıs Türk halkı adına şikayet ettiğini söylemişti. Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiğimiz, hatta TC-KKTC arasını açmakla suçlandık. Bu davaya bir cinayet davası gibi bakıldı. Savcılık 25 tanık getirdi. Biz de 14 tanık.

1974’ten beri Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ile ilgili verdiği mücadelede bir kilometre taşı oldu. Bu dava Türkiye’de görülmüş olsaydı sonucu çok farklı olurdu. Biz Kıbrıslıyız, biz Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşıyız.

Her ne kadar da Türkiye’nin alt yönetimi olsa da mahkemenin bağımsızlığı da dünyaya gösterilmiş oldu.

Mahkememize toplumsal mücadeleye katkısı ve adil kararından dolayı teşekkür ederim.

Konuyla ilgili Levent ve Tabak’ın avukatı Tacan Reynar şu açıklamada bulundu:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık