AktüelMedya OdasıAfrika Gazetesi 2 milyon TL talep ediyor

Afrika Gazetesi’ne yönelik 22 Ocak 2018 yılında düzenlenen faşist saldırıyla ilgili gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent’in açtığı dava dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 26, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Afrika Gazetesi’ne yönelik 22 Ocak 2018 yılında düzenlenen faşist saldırıyla ilgili gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent’in açtığı dava dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde başladı. Saldırının faili olan 9 kişinin isimlerinin açıklanması ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdiği raporun kamuoyuna açıklanması talebiyle açılan dava, Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Yargıç Talat Usar’ın huzurunda görüldü. Dava, davalılara tebliğin yapılmasının ardından devam edecek.

Şener Levent’in davacı olduğu ve 2 milyon Türk Lirası tazminat istenen davada, PGM Müdürü Süleyman Manavoğlu, PGM Müdürü Yardımcısı Yüksel Öğmen, Polis Vasfi Arkın, Cumhurbaşkanlığı’nda görevli Polis Asım Başaranel, Özel Harekat Müdürlüğü’nde görevli Kasım Kuni ve Günay Karacamert ile Başsavcı dava edildi.

Ne olmuştu?

Olaylar, gazetenin Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği işgal harekatına yönelik hazırladığı manşetin TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmesinin ardından başlamış, 22 Ocak sabahı gazete binası önünde toplanan faşist güruh, gazeteyi saldırı düzenlemiş ve gazeteye girmeye çalışmıştı. 

Saldırıda gazeteye ait tabela sökülmüş, camlar indirilmiş, binaya bayrak asarak tekbir getirilmişti. Emniyet güçleri olay yerinde olduğu halde saldırganları engellememiş, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın olay yerine gelmesinin ardından Çevik Kuvvet ekibi kalabalığı dağıtmaya çalışmıştı. Gazeteyi taşladıktan sonra KKTC Meclisinin damına çıkan saldırganlar Meclis’in damına da bayrak dikerek Meclis’i basmaya teşebbüs etmişti.

Yaşanan olaylar sonrası 9 kişi hakkında arama kararı başlatılmış ancak sadece 6 kişi bulunabilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık