AktüelEkolojiAfganistan’da gençler güvenlik güçlerinin korumasında iklim grevine çıktı

İntihar eylemi ve bombalı saldırı ihtimallerine rağmen risk alıp sokağa çıkan 100 kadar çevreci Afgan, elleri tetikte güvenlik güçlerinin korumasında eylemlerini gerçekleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 21, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Dünya genelinde gerçekleştirilen küresel iklim grevi kapsamında Afganistan’ın başkenti Kabil’de de bir grup çevre aktivisti gösteri düzenledi.

Euronews’in haberine göre intihar eylemi ve bombalı saldırı ihtimallerine rağmen risk alıp sokağa çıkan 100 kadar çevreci Afgan, elleri tetikte güvenlik güçlerinin korumasında eylemlerini gerçekleştirdi.

Genç Afgan aktivistler, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkati çekmeye çalışmak için yürürken onlardan fazla sayıda güvenlik görevlisi de, aktivistlerin etrafında adeta etten duvar ördü.

Kabil, hava kirliliği bakımından dünya genelinde en üst sıralarda

Afgan Çevre Örgütü Oxygen’in Direktörü ve aynı zamanda Kabil’deki eylemin organizatörlerinden 23 yaşındaki Fardeen Barakzai, “Afgan gençler olarak küresel ısınmaya karşı mücadelede kendi üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Biz şimdi savaştan ziyade iklim değişikliğinden korkuyoruz. Bu yüzden tüm enerjimizi iklim değişikliğine karşı koymak için vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Kadın eylemci Merve Ali de, “Dünya yok olmak üzere ve dünyamızın bir tarih olmasını istemiyoruz. Yok olmasını istemediğimiz için mücadele ediyoruz. Öyle bir şey yapalım ki yaşayan son nesil olmayalım.” ifadelerini kullandı.

Organizatörlerden Sarah Azizi, “Ne zaman bir eylem için sokağa çıkmak istesem ailem çok endişeleniyor. Dışarı her çıktığımızda eve geri dönüp dönemeyeceğimizi bilemiyoruz. Bundan asla emin olamıyoruz. Ama yürümek istiyorum çünkü eğer bu savaşta hayatta kalamazsam, en azından gelecek nesillerin hayatta kalabilecekleri bir şeyler yapmış olurum.” sözleriyle hissiyatını dile getirdi.

Çoğunluğunu liseli ve üniversiteli öğrencilerin oluşturduğu erkek ve kadın aktivistler küresel ısınma karşıtı dövizler taşıdı ve Kabil hükümetini daha fazla adım atmaya çağırdı.

Çevreci aktivistler daha sonra Kabil’deki bir parkta bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©