AktüelEkolojiAfganistan’da gençler güvenlik güçlerinin korumasında iklim grevine çıktı

İntihar eylemi ve bombalı saldırı ihtimallerine rağmen risk alıp sokağa çıkan 100 kadar çevreci Afgan, elleri tetikte güvenlik güçlerinin korumasında eylemlerini gerçekleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünya genelinde gerçekleştirilen küresel iklim grevi kapsamında Afganistan’ın başkenti Kabil’de de bir grup çevre aktivisti gösteri düzenledi.

Euronews’in haberine göre intihar eylemi ve bombalı saldırı ihtimallerine rağmen risk alıp sokağa çıkan 100 kadar çevreci Afgan, elleri tetikte güvenlik güçlerinin korumasında eylemlerini gerçekleştirdi.

Genç Afgan aktivistler, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkati çekmeye çalışmak için yürürken onlardan fazla sayıda güvenlik görevlisi de, aktivistlerin etrafında adeta etten duvar ördü.

Kabil, hava kirliliği bakımından dünya genelinde en üst sıralarda

Afgan Çevre Örgütü Oxygen’in Direktörü ve aynı zamanda Kabil’deki eylemin organizatörlerinden 23 yaşındaki Fardeen Barakzai, “Afgan gençler olarak küresel ısınmaya karşı mücadelede kendi üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Biz şimdi savaştan ziyade iklim değişikliğinden korkuyoruz. Bu yüzden tüm enerjimizi iklim değişikliğine karşı koymak için vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Kadın eylemci Merve Ali de, “Dünya yok olmak üzere ve dünyamızın bir tarih olmasını istemiyoruz. Yok olmasını istemediğimiz için mücadele ediyoruz. Öyle bir şey yapalım ki yaşayan son nesil olmayalım.” ifadelerini kullandı.

Organizatörlerden Sarah Azizi, “Ne zaman bir eylem için sokağa çıkmak istesem ailem çok endişeleniyor. Dışarı her çıktığımızda eve geri dönüp dönemeyeceğimizi bilemiyoruz. Bundan asla emin olamıyoruz. Ama yürümek istiyorum çünkü eğer bu savaşta hayatta kalamazsam, en azından gelecek nesillerin hayatta kalabilecekleri bir şeyler yapmış olurum.” sözleriyle hissiyatını dile getirdi.

Çoğunluğunu liseli ve üniversiteli öğrencilerin oluşturduğu erkek ve kadın aktivistler küresel ısınma karşıtı dövizler taşıdı ve Kabil hükümetini daha fazla adım atmaya çağırdı.

Çevreci aktivistler daha sonra Kabil’deki bir parkta bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık