AktüelDünyaAFAD: Ölü sayısı 25’e yaralı sayısı 804’e yükseldi

Ege denizinde deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 6.6, Kandilli 6.9 olarak açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Ege denizinde deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 6.6 olarak kaydetti. Kandilli Rasathanesi ise 6.9 olarak verdi. Deprem saat 14.51’de yerin 11 kilometre derinliğinde gerçekleşti. 

İzmir Bayraklı ve Bornova’da bazı binaların çöktüğü bilgisi geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “20’ye yakın binanın yıkıldığı ihbarı var” dedi.

“Bornova ve Bayraklı’da 5 binanın yıkıldığı bilgisi geldi”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “Bornova ve Bayraklı’da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD’ımız İzmir ve ilçelerine yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız” diye konuştu.

Adliye binası yakınında çok sayıda avukatlık ofisinin bulunduğu bir binanın yıkıldığı öğrenildi. Bornova Belediye Başkanı İduğ, “Bayraklı’da iki kişi hayatını kaybetti” dedi. Bayraklı ilçesi 1593 Sokak’ta deprem nedeniyle yıkılan binanın enkazından dört kişi yaralı çıkarıldı.

AFAD: 5 ilde 804 kişi yaralandı

AFAD sabah saatlerinde yaptığı açıklamada depremde ölü sayısının 25’e, yaralı sayısının ise 804’e yükseldiğini açıkladı. 17 binadan 8’inde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı, 9 binada ise çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, yaralanmaların yaşandığı illerde paylaşıldı. İzmir’de 743, Manisa’da 5, Balıkesir’de 2 ve Aydın’da 54 kişinin yaralandığı aktarıldı. 

Depremin ardından 32’sinin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere toplam 358 artçı deprem meydana geldi.

AKOM’dan yapılan açıklamada, “SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma olmak üzere 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 152 vatandaşımız yaralanmıştır. Depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca TSK tarafından havadan tarama çalışmaları yürütülmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır” denildi. 

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise şu açıklamayı yaptı: 

“Ben tüm binaları gezerek geliyorum şu an. 10’un üzerinde yan yatmış bina var. Çok hasarlı bina da var. Bütün bu tam yıkılmış olan binalarda ve hasarlı olan binalarda arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. 70’e yakın vatandaşımız yan yatmış binalardan canlı olarak kurtarıldı. Benim ricam bir kere sakin olmaları. Gereksiz kimsenin trafiğe çıkmaması. Trafik İzmir’de kilitlenmiş durumda. Herkesten ricam bizim açıklamalarımızı takip etsinler. Park bahçe gibi yerde kalsınlar. Şu an için kan ihtiyacı yok. İlerleyen vakitlerde böyle bir ihtiyaç çıkarsa onu duyururuz. Ekiplerimizin ulaşmadı bir bina yok. Güvenlik güçlerimize lütfen kimse zorluk çıkartmasın.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık