AktüelİnsanAçlık Grevi 9’uncu Gününde

Irak, Suriye ve Filistinli mültecilerin Lefkoşa’nın güneyinde Temsilciler Meclisi önünde başlattığı açlık grevi bugün dokuzuncu gününe girdi. Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği almak isteyen mülteciler yaklaşık iki aydır Meclis önünde eylem yaparken, dün ve bugün, geçtiğimiz hafta başlatılan açlık grevi nedeniyle sağlık sorunları baş gösterdi. Yaşanan insan haklarına aykırı durumu protesto etmek için bugün Sipirosi Atakton, Eşitlik, Destek ve Irkçılık Karşıtı Hareket (KISA), Antifa Lefkoşa ve mültecilerin aileleri eylem düzenledi. Açlık grevinin 9. gününde düzenlenen protesto eylemi sırasında...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 24, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Irak, Suriye ve Filistinli mültecilerin Lefkoşa’nın güneyinde Temsilciler Meclisi önünde başlattığı açlık grevi bugün dokuzuncu gününe girdi.

mul_eylem4

Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği almak isteyen mülteciler yaklaşık iki aydır Meclis önünde eylem yaparken, dün ve bugün, geçtiğimiz hafta başlatılan açlık grevi nedeniyle sağlık sorunları baş gösterdi.

mul_eylem1

mul_eylem2

Yaşanan insan haklarına aykırı durumu protesto etmek için bugün Sipirosi Atakton, Eşitlik, Destek ve Irkçılık Karşıtı Hareket (KISA), Antifa Lefkoşa ve mültecilerin aileleri eylem düzenledi.

Açlık grevinin 9. gününde düzenlenen protesto eylemi sırasında sağlık sorunları nedeniyle bir kişi fenalık geçirdi.

Olay yerinde bulunan bir polisin “nuradan gitmeniz gerekir çünkü bizim Avrupa’ya verdiğimiz imajı zedelersiniz” yorumunda bulunması ise tepki topladı.

Aileleri ile birlikte 28 kişiden oluşan eylemciler ise açlık grevine devam edeceklerini belirttiler.

mul_eylem3

Eşitlik, Destek ve Irkçılık Karşıtı Hareket (KİSA) Başkanı Doros Polikarpu Haravgi Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, açlık grevine başlayan mültecilerin en az on yıldır koruma statüsü altında Kıbrıs’ta bulunduğuna dikkat çekti.

Hava sıcaklığının düşmesiyle mültecilerin battaniye ve sıcak gıda ihtiyacının doğduğunu anlatan Polikarpu, polisin, çadır kurulması talebine olumlu yanıt vermediği belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık