AktüelEkolojiYaşamAçık Yeşil – Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi

2008 yılından beri Açık Radyo’da Türkiye ve dünya çapında ekoloji mücadelesini kayıt altına alan Açık Yeşil programının birikimleri, “Açık Yeşil  –  Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi” adlı kitaba dönüştürüldü. Can Yayınları etiketiyle yayımlanan rehberi Ömer Madra ile Ümit Şahin hazırladı. Can Yayınları ile Açık Radyo’nun bu sene itibarıyla başlayan ortak çalışmalarının ilk ürünü olma özelliğini taşıyan rehber; her gün 150 ilâ 200 canlı türünün yok olduğu, iklim krizinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı İnsan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 20, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

2008 yılından beri Açık Radyo’da Türkiye ve dünya çapında ekoloji mücadelesini kayıt altına alan Açık Yeşil programının birikimleri, “Açık Yeşil  –  Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi” adlı kitaba dönüştürüldü. Can Yayınları etiketiyle yayımlanan rehberi Ömer Madra ile Ümit Şahin hazırladı.

Can Yayınları ile Açık Radyo’nun bu sene itibarıyla başlayan ortak çalışmalarının ilk ürünü olma özelliğini taşıyan rehber; her gün 150 ilâ 200 canlı türünün yok olduğu, iklim krizinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı İnsan Çağı’nda (Antroposen) çevre ve iklim hareketlerinin teorik temellerine ışık tutuyor.

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında yaşanan ekoloji mücadelesinin kayıtları ve mülakatlarını içeren bir başvuru kaynağı olma niteliğine sahip olan rehber ile “iklim krizinde birlikte nasıl çıkabilirize” ilişkin yeni bakış açılarına ortam hazırlamak amaçlanıyor.

Sonbaharda ise rehberin iklim hareketlerini merkezine alan ikinci cildi yayımlanacak.


“16 yaşındaki ‘Grevci Greta’ Davos’ta ‘kâinatın efendilerinin’ yüzüne karşı ‘Yanmakta olan evimiz’den bahsediyor:

“Tarihin öyle bir dönüm noktasındayız ki, medeniyetimizi tehdit eden iklim krizi hakkında herkesin bunu açıkça dile getirmesi gerek.”

Durum gerçekten berbat görünüyor. Ama – durun bakalım… Belki bir şans! İşte yeni kuşak dünya şehirlerinin sokak ve meydanlarında göründü. Kitaptaki ‘kehanet’lerden biri de o: 2014’te New York’taki 400 bin kişilik tarihî iklim yürüyüşünde çocukların duruma ‘vaziyet ettikleri öngörülmüştü! Ve işte şimdi ve buradalar! Günümüzün ‘çevre muharipleri.’ Hayatın haysiyetini korumak için kendilerini ekoloji krizini önlemeye adamışlar… ‘İlan-ı İsyan’etmekteler.

Kitabımız en çok onlara dair. Siz de çocuktan alın haberi. Ve takipte kalın.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..